Yeni Daire Alırken Dikkat Edin

Yeni Daire Alırken Dikkat Edin

Halk arasında sıfır daire olarak adlandırılan yeni bir ev ya da daire, taşınılma işlemi ile birlikte yapılması zorunlu birçok işleme tabidir.

Yeni gayrimenkulün cins tashihi işlemi  “cins tashihi harcı“ ödenerek daire tapusu alınması gerekmektedir. Bu işlem sırasında hemen hemen 15’e yakın formaliteyi yerine getirmek gerekir. Cins tashihi çok önemlidir zira bu işlem aldığınız dairenin “arsalı tapusu” anlamına gelir.

Bu işlem yapıldıktan sonra binanın ya da dairenin bulunduğu mahallin belediyesine giderek emlak beyannamesive devamında rayiç bedel evraklarının tamamlanması gerekir.

Detayları Göz Önünde Bulundurun

Tapu ve beyanname işlemleri tamamlandıktan sonra yeni satın alınan ev ya da konutun sosyal gereksinimini sağlayacak bağlantılar sıraya girer.

Aslında detay gibi gözüken bu işlemlerin başında su, elektrik, gerekli hallerde uydu telefon, doğalgaz gibi bağlantıların konutu alanın ya da vekalet vereceği birinin üzerine yaptırması gerekmektedir. Bu işlemlerin yapılacağı yerler ve takip edilecek yol bellidir. Örneğin su işlemi için belediyenin ilgili birimine müracaat etmek ve sözleşme yapmak gerekmektedir.

Aynı işlemler diğer bağlantılar için ilgili birimlerle yapılır. Başından beri yapılan tüm bu işlemlerin bir dosya haline getirilerek olası karışıklıkları önleme açısından çok önemlidir.

Benzer Haberler
İran Bağlantılı Gökdelene ABD El Koyabilir

New York'ta İran bağlantılı gökdelene İran tarafından kontrol edildiği gerekçesiyle ABD'nin el koyabileceği haberi alındı. 36 katlı olan gökdelenle ilgili alınan karar terör bağlantılı el koyma işlemlerinde en büyük olanı olarak tarihe geçebilir.Milyonl..

Ahmet Ertegün’ün Evi Satıldı mı?

Bodrum’daki evinde ünlüleri ağırlayan ve Atlantic Records’un 2006 yılında vefat eden sahibi Ahmet Ertegün’ün evi satılık değil.   Konuyla ilgili açıklama yapan Mica Hanım, Ahmet’in vasiyeti olduğunu ve kesinlikle evi satmadığını söyledi.&n..