Yabancıya Gayrimenkul Satışının Dünü, Bugünü Ve Yarını

Yabancıya Gayrimenkul Satışının Dünü, Bugünü Ve Yarını

    

Türkiye’de yabancıya gayrimenkul satışıuzun yıllar önce başladı. Yabancıya satılan gayrimenkuller ile Akdeniz bölgesinde satın alınan gayrimenkuller büyük çoğunlukla Almanlara ve Ruslara, Ege satın alınan gayrimenkuller büyük çoğunlukla satın alınan gayrimenkuller büyük çoğunlukla İngilizlere satıldı.

2000’li yıllar öncesinde yabancılara gayrimenkul satışları ile ilgili yasal düzenlemeler yetersiz olduğu için yabancıya gayrimenkul satışı Türk kefiller aracılığı ile yürütüldü. Kefalet işlemlerinde çok fazla sıkıntı olduğu için ekonomik kriz olduğu zamanlarda büyük mağdurlar ortaya çıktı. 2002 yılından sonra mütekabiliyet çalışmaları başladı ve 2013 yılının Nisan ayında çıkan mütekabiliyet yasası ile ilk başta gayrimenkul alan yabancılara oturma izni sağlandı ve ülkemizde satın aldıkları gayrimenkulleri 8 yıl boyunca satmamaları halinde vatandaşlık verileceği taahhüt edildi.

Yabancılara Gayrimenkul Satışındaki Sorunlar ve Çözümü İçin Yapılması Gerekenler

Yasal düzenlemeler sonucu yabancıya satışların kolaylaşması ile ilk başlarda aritmetik olarak büyük başarılar sağlandı. 2012 yılında 2 milyar dolarlık dış satış elde edildi. Ardından 3 milyar dolara yükselen dış satışlar daha sonra 4.5 milyar dolar seviyesine kadar yükseldi. Ancak şu an aynı oranlarda satışlar gerçekleşmediği gibi üstüne bir de yabancıya gayrimenkul satışlarında düşüşler yaşanmaya başlandığı için istenilen verim alınamamaktadır. Bunun bir sürü sebebi bulunmaktadır. Bunun en net sebepleri yapılan yasal düzenlemeler sonucu denetim mekanizmalarının oluşmaması, yabancıya gayrimenkul satışı yapmanın globalleşmek olduğunu kavrayamamış olunması, güven unsurunun yeterli miktarda sağlanmamış olması, kendi vatandaşlarımıza yabancıya yapılan gayrimenkul satışlarının vatan satmak demek olmadığını anlatamamamız, teşvikler konusunda yetersiz kalması ve istenilen seviyede tanıtım yapılamaması gibi durumlar yabancılara gayrimenkul satışında başarısız olmamızın en önemli nedenleridir. Bir an önce başarısızlığa neden olan bu sorunlar çözülmeli ve hakettiğimiz başarıya kavuşulmalıdır.

Yabancılara Gayrimenkul Satışındaki  Yapılması Gerekenler

Yabancıya gayrimenkul satışında dünya genelinde tek başına 50 milyar dolarlık satış yapan şehirler varken ülkemizde en fazla satış yapan şehir olan İstanbul'da yabancıya gayrimenkul satışından elde edilen gelir zar zor 1.5 milyar dolarlık seviyeye ulaşmakta. Amerika Birleşik Devletleri'nde yıllık 150 milyar dolarlık yabancıya gayrimenkul satışı yapılırken biz elimizdeki imkanlara rağmen bir yıl  içerisinde yaklaşık sadece 5 milyar dolar civarı bir satış yapmaktayız Bu rakamları çok daha yukarılara çekmek için yapılması gereken en önemli şey halkın desteğini almaktır. Yabancılara satılan her gayrimenkulün iş alanına katkı yapacağını ve birlik olunması halinde bu sektörde çağın gerisinde kalmayacağımızı mutlaka halka anlatmak gereklidir.

Yabancıya gayrimenkul satışı konusunda gerçekleşen çözümler ile yabancıya satılan gayrimenkuller ülkemizin en büyük ihracat ürünü olabilir. Sorunların çözümü halinde yabancılara gayrimenkul satışında dünya standartlarını yakalamak ve hatta standartların üstüne çıkmak çok zor bir durum değildir. Halka yabancılara gayrimenkul satışının bir ihracat olduğunu ve ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacağını detayları ile birlikte halkın anlayacağı bir dilde iyi bir şekilde anlattığımız takdirde başarıya ulaşabiliriz. Çünkü halk ile birlikte yürütülmeyen hiç bir proje ve hedef gerçekleşemez.

Serhad AKILLI
serhad.akilli@gayrimenkulprojeleri.net

Gayrimenkul Yatırım Uzmanı

Benzer Makaleler
Türkiye’deki konut fiyatları 2017’de düşüyor mu?

Lira’nın değer kaybetmesiyle cebinde euro, dolar ve pound olan yatırımcıların ilgisi artıyor ve bu yatırımcılar, İstanbul gibi değerli emlak piyasası olan şehirlerde büyük kazanç sağlamak istiyor. Ancak gerçekten böyle bir durum söz konusu mu? Türkiye&rsq..

Türk Gibi Başladık Ama?

Bildiğiniz üzere İlk gayrimenkul sertifikası ihracı  yapıldı. Geçtiğimiz Mart ayının sonunda talebin toplanması ve yurt içi yatırımcılar verilmek üzere 143 milyon TL halka arz edildi. Ayrıca ek satış için yapılması planlanan 96 milyon TL ihraç edil(e)medi. ..