Ufuk Tetik ile Proje Pazarlama

  • Yazar: Mücahid İnanç
  • 06.08.2018
Ufuk Tetik ile Proje Pazarlama
Ufuk Tetik

4P Group Yöentim Kurulu Başkanı

1) Ufuk Bey merhabalar. Öncelikle kısaca sizleri tanıyabilir miyiz ?

Merhaba, 1979 İstanbul doğumluyum. Evli ve iki çocuk babasıyım. Uluslararası bir firmada uzun yıllar yöneticilik yaptıktan sonra kariyerime farklı bir yön çizmek kendime uygun olduğunu düşündüğüm içi gayrimenkul sektörüne geçiş yaptım. Farklı firmalarda satış müdürlüğü yaptım. 3 yıl önce kendi firmamı kurarak satış pazarlama konusunda firmalara yol gösteren ve çözüm ortaklığı sunan 4P Proje şirketimi aktif hale getirdim.

2) 4P Proje Pazarlama şirketinden bizlere bahseder misiniz?

4P Proje Pazarlama tarihçe olarak çok yeni bir şirket olmakla birlikte bu şirketin oluşmasında geçmişte yaptığım ve yaklaşık olarak toplamda 1 milyon m2 alana yaklaşan projelerin satışının getirdiği çok ciddi bir tecrübe bulunmaktadır. Bu tecrübeler;

Göl Panorama Evleri _ Bahçeşehir ( 1.471 Konut+Ticari)

Haliç Panorama _Gaziosmanpaşa (286 Daire)

Arifoğlu Residence_Beylikdüzü (120 daire)

İstanbul Panorama Evleri_ Bağcılar (422 daire)

İnanlar İnşaat (Terrace Tema,Mix ve Feri Projeleri)

Bulvar Atakent _ Halkalı (391 daire)

Aktim 1 Ticaret Merkezi ( 46 Ünite)

Minaspark Evleri ( 72 Daire)

Central Hill_ Esenyurt (400 Daire, Devam)

3) Proje seçimi ve pazarlaması yaparken nelere dikkat ediyorsunuz?

Proje tercih ederken  öncelikle sattığımız projede kendimizi müşteri yerine koyarak bir seçim yapıyoruz. İnanmak bizim için en önemli kriter. Kendi tecrübelerimizi de koyarak projenin tüm bileşenlerinin yerinde olduğuna kanaat getirdiğimiz de projenin satış ve pazarlama organizasyonunu yapıyoruz.

4) Şuan bulunduğunuz Central Hill projesini seçerken ne gibi özelliklerine baktınız? Proje hakkında düşünceleriniz nelerdir?

Öncelikle projeyi yapan firmaların geçmiş işlerine baktım. Benim için en önemli özelliği temel atmadan tapularını hazır duruma getirmeleriydi. Bölgemiz toplu konut alanı olmakla birlikte, proje konsept olarak çok iyi dizayn edilmiş bölgedir. Dinamiklerine uygun yatırımcısına kazandıracak bir proje olarak diğer projelerden kendini ayırt ediyor.

5) Acentalarla çalışmak projenin değerini arttırıyor mu? Acenta sayısı projenin satışında önemli mi?

Satış firması olarak bizden beklenen yapılan ürünün satışının gerçekleşmesi. Biz de uygun müşteri ağı oluşturarak ürünün satışını gerçekleştirip müteahhit firmaların finansal  risklerini ortadan kaldırıyoruz. Bu minvalde  sorumluluğumuz müteahhit firmalara olduğu gibi sattığımız müşterilerimize karşı da bulunmaktadır. ‘Müşterilerinize Kazandırmanız Lazım!’ Bir projede satış ne kadar hızlı ise dairelerin prim yapması o kadar hızlıdır. Arz-talep dengesi sayesinde acenteler bu dengeyi talep yönlü arttırdıkları için doğal olarak girdikleri projelerde değer artışını sağlamış oluyorlar.

6) Yerli ve Yabancı müşterilerden gelen taleplere bakıldığı zaman satış oranları nedir ?

Son 2 yıl baz alındığında gerek seçim atmosferi, yönetim biçimi değişikliği gerekse kredi faiz oranları yerli müşterinin hızını kesti bu dönemde yabancı müşteriler biraz daha yoğunluklu olarak projelerden alım yapıyorlar. TÜİK verilerine de baktığımızda geçen yıla oranla yabancıya konut satışında yüzde 26’lık bir artış gerçeklidiğini görüyoruz.

7) Projenizin diğer projelerden ayıran ayrıcalıkları nelerdir ?

Proje konsept olarak diğer projelerden ayrılıyor. Gerek apartman bloğu gerek rezidans bloğu ve altındaki alışveriş merkezi ile her türlü konut alıcısının ihtiyacına cevap verebiliyor. Bölgemizde diğer rakiplerimizle kıyasladığımızda öncelikle net/brüt dağılımımız müşteri lehine çok iyi kurgulanmış durumda ve bölgemizin en iyi dağılımı bizde. Tapularımızın hazır olması, özellikle bu durum insanlarda ciddi bir güven duygusu oluşturuyor.

8) Projenin İstanbul’un gelişmek olan Esenyurt bölgesinde olmasının avantajları nelerdir?

Bu soruyu biraz daha mikro çerçeveden cevaplamak istiyorum. Projemiz Esenyurt’un da en çok gelişen kısmı Adile Naşit Bulvarı üstünde yer alıyor. Geniş caddeler ve toplu konut alanından oluşan bir bölgedeyiz. 2-3 yılın sonunda 20.000 yeni insanın yaşamaya başlayacağı bir aks üzerinde olmak projeye ve daire sahiplerine ciddi bir avantaj sağlayacaktır.

9) Proje seçerken hangi bölgelerde çalışmayı tercih ediyorsunuz? Nedenini açıklar mısınız? 

Özel bir lokasyon tercihi yapmıyorum. İstanbul’un her bölgesi bana göre doğru kurgulandığında satılabilir durumdadır. Avrupa yakası özellikle yabancıya satışta asya yakasına göre daha avantajlı olduğu için bir adım öne çıkmaktadır.

10) Varsa eğer yeni projenizden bizlere bahseder misiniz ?

Şuan için kurgusu devam eden iki projemiz bulunmakla birlikte çok kısa bir zaman içinde bunların duyurusunu yapacağız. Sürprizlerimizi bekleyin

11) Şuan ki döneme baktığımız zaman konut satışı nasıl ilerliyor?

Gayrimenkul sektörü ekonomi ve siyasetten bağımsız bir sektör değil. Ülkemiz yönetim biçiminin  değiştiği ciddi bir seçim süreci yaşadı buna bağlı olarak uluslararası ekonomik çevrelerin gösterdikleri tepkileri  önyargılı baskılarla uğraştı. Bu dönemlerde bile sektörümüzün çok iyi işler çıkarttığını düşünüyorum. Sektöre makro çerçeveden baktığınızda projelerde 1. El de düşüş olsa bile projelerin ikinci ellerinde talepler arttı. Bu fırsatı bekleyenler de kendilerine uygun fiyatlı daireler buldular sonuç itibariyle satışlar devam etti. Son verilere baktığınızda birinci el satışlar ile ikinci el satışlar neredeyse aynı seviyede ilerlemiş. Demek ki hala talep var. Burada projelerin kendilerini iyi konumlandırmaları ve bu talepleri kaçırmayacak kurguları yapmaları gerekiyor.

12) 2018’in son çeyreğinde gayrimenkul sektöründe bizleri neler beklemektedir?

Yukarıda da belirttiğim gibi gayrimenkul sektörü siyasetten ve ekonomiden bağımsız bir sektör değil. Yeni yönetimin şeklinin güven vermeye başlayacağını global piyasalarda görmeye başladıkça güven artacaktır. Özellikle son dönemde dövizden dolayı iyi kazanç elde etmiş olan kişilerin bu kazançlarını gayrimenkulde değerlendirmek isteyeceklerini düşünüyorum. Dünyada ve bizde bireysel olarak gelir karşılığı her zaman mülk ile ölçülmüştür. Bu algının devam edeceğini ve satışların iyi bir çizgiye geleceğini düşünüyorum. Burada firmalara düşen ise müşteri odaklı ödeme planları ve doğru proje konseptleri üretmektir.

Etiketler:
Ufuk Tetik, 4P Proje Pazarlama , Central Hill