Türkiye'nin turizm sektörü 2017'de tekrar canlanır mı ?

Türkiye'nin turizm sektörü 2017'de tekrar canlanır mı ?

    

2016 Türkiye'deki turizm için pek de iç açıcı geçti denemez. 15 Temmuz darbe girişimi ve 3 milyondan fazla Suriyeli mültecinin sınırı geçerek mülteci kamplarına ve büyük şehirlere yayılması Türkiye'nin turizmini olumsuz yönde etkiledi. Öyle ki bazı mülteciler Türkiye'nin Ege denizi sahillerinden illegal yollar ile Avrupa'ya geçmeye bile çalıştılar fakat çoğu hayatta kalamadı ve cesetleri Bodrum sahillerine vurdu.

Türkiye'nin en büyük ve en yoğun havalimanı olan Istanbul Atatürk, Avrupa ile görüşmelere ara verildikten hemen sonra teröristlerin hedefi haline geldi. Bununla birlikte Amerika'nın yaptığı Türkiye'ye seyahat uyarısı da turizm sektörünü etkiledi ve Rusya'nın ekonomik ve seyahat yaptırımı uygulamasından sonra ekonomi de oldukça zarar gördü. Sayısız birçok olay Türkiye'nin uluslararası sahnede yer almasını sağladı ve malesef bu turizm sektörünü ciddi anlamda olumsuz etkiledi.


2016'dan önce


2014'de, Türkiye'nin turizm endüstrisi oldukça verimli ve büyük bir finansal başarıya sahipti. Yıllık ziyaretçiler ortalama %400 artmıştı. İstanbul resmi olarak en iyi 10 şehir arasındaydı ve 36 milyon ziyaretçi İstanbul'u dünyada en çok ziyaret edilen 6. şehir haline getirmişti. Şehirden etkilenen birçok insan İstanbul'dan daireler almaya başlamıştı.


Tekstil ve tarımdan sonra turizm, ülkenin en önemli endüstrisi haline geldi. Bu başarı 2003 yılında başlayan 20 yıllık turizm pazarlama planları ile birlikte geldi. Proje sağlık, dişçilik, plastik cerrahi, macera ve sahil tatilleri gibi her çeşit seyahatı hedef aldı. Bunun sonuçlarından biri birçok insanın Türkiye'den daireler ve villalar almaya başlamasıydı. Otellerin epey ucuz olmasından dolayı birçok turist çeken bu akın da yavaş yavaş ortadan kalktı. Ülkeyi en çok ziyaret eden turistler ise Ruslar, Almanlar ve İngilizler oldu.


2016'da Türkiye'nin turistlerine ne oldu ?


2016'daki ziyaretlerin azalması tek bir olaya bağlı değildi. 2015 yazının son dönemlerinde birçok yabancı, iç savaşların devam ettiği Suriye ile tatil mekanlarının sınırlarının uzaklığını yanlış anlamasıyla başladı. İstanbul'un 2 günlük sürüş mesafesinde olması, Suriye'nin sınır komşusunu olduğunu duyan yabancıları rahatsız etti.


Daha sonra birkaç ay içerisinde teker teker gelişen terör saldırıları ve darbe girişimi gibi yıkıcı olaylar turizm sektörüne ve gelişmekte olan işleri durma noktasına getirsi. En büyük etki ise Türkiye, Rusya'nın savaş uçağını düşürdüğünde koyulan seyahat yasağı oldu. Resmi kayıtlara göre 4 milyon Rus başka ülkelerde tatil yapmak zorunda kaldı.


Yıllık performansa bakıldığında, Türk hükümetinin bildirdiğine göre, turizmde %30'luk bir düşüş olduğu görülüyor.


Peki 2017 neler getirecek ?


Türkiye'nin otelleri, barları, gece kulüpleri, dükkan ve restorantları 2017'nin iyi bir yıl olmasını umut ediyor. Ziyaretçilerin geçmiş yıllardaki gibi rekor sayılara ulaşmasını bekliyor. Peki iyimser ve gerçekçi mi davranıyorlar? Türkiye gerçekten turizmde şaşalı bir geri dönüş yaşayabilir mi? Seyahat endtüstrisi ne diyor gelin ona bakalım.


Daha fazla Arap turist


Batı dünyası Türkiye'yi bazı konularda boykot ederken, Al Monter, Türkiye'nin Arap dünyasında gelişen popularitesini artırmak için planlar yaptığını bildirdi. Hali hazırda helal topraklar olarak görülmesinin yanı sıra, Türkiye, özellikle dindar müslümanlar için yeni projeler üretiyor. Kuzeydoğu'da bulunan Trabzon, şu anda zaten Arapların en sevdiği ziyaret mekanlarından biri ve gelişme adına yapılan yenilikler ise daha çok dikkat çekmesine neden oluyor.


....Daha çeşitli turist paylaşımı


2016'da  Ukrayna'dan turistler arttı. Yılın ilk 9 ayında 504,390 Ukrayna'lı ziyaretçi geldi. Bu da 2015'teki aynı dönemde %100'lük bir artış oluyor. Aynı zamanda Gürcüler, Azeriler, İsrailliler ve Lübnanlı turistlerde vardı. Bu ülkelerden gelen turist sayısının önümüzdeki yıl içerisinde artması bekleniyor.


Hükümet Türkiye'ye turistleri çekme planları yapıyor


Türkiye'nin önde gelen haber ajansı Anadolu, Türk turizm yetkililerinin 2017'de tam bir geri dönüş beklediklerini bildirdi. Kasım ayında İngiltere'de düzenlenen Dünya Seyahat Pazarı etkinliğinde ülkeyi tanıtarak, soruları yanıtlaması ve potansiyel ziyaretçilerin endişelerini belirtmek amacı ile 50 temsilci görevlendirdiler. Aynı zamanda hükümet, herhangi bir havayolu ile belirli havalimanlarına getirilen turistler için yardım sözünü tutmaya devam ediyor.


Türk turizmcileri gelecek yıl turizmi canlandırmak adına Almanya, Rusya, Hollanda ve İngiltere'de dahil olmak üzere 56 ülkedeki 112 expo'ya katılacak.


Çoğunlukla deniz, kum ve güneşi ile dikkat çekse de, Türkiye'nin kültürel, kış, sağlık ve golf turizmi de gösterimde tanıtılacak. Turizm yetkilileri ayrıca Orta Doğu, Güney Amerika, Çin, Japonya ve Güneydoğu Asya gibi gelişen pazarlarda da etkili olmak istiyor.


Trump başkanlığı Türkiye-Amerika ilişkilerini düzeltecek


Türkiye aynı zamanda Amerikan ziyaretçilerini de özlüyor, ancak 2017 Ocak'ta koltuğu alan Trump yönetimi, Amerika'nın Türkiye'ye seyahat kısıtlamalarını azaltmak adına birlikte çalışmak istediğini bildirdi.


Tabiki Türkiye'de geçtiğimiz yıllardaki rekor turist sayısına ulaşmayı engelleyecek bazı problemler hala devam etmekte, ancak ülke 2016'daki felaketlerden kurtularak tekrar sıçrama yapabilir. Otelleri, restorantları, barları ve dükkanları içeren Türkiye'deki seyahat işletmelerinin birçoğu bu haberi aldıklarına çok memnun olacaklar.

Yusuf BOZ
yusuf.boz@gayrimenkulprojeleri.net

Pazarlama ve Gayrimenkul Yatırım Uzmanı

Benzer Makaleler
Başlarken...

Uzun ve bir o kadar da zor bir yılı geride bıraktık. Sadece bizim için değil dünyada da çok zor bir yıl oldu.Bütün olumsuzluklara ragmen inşaat sektörü yine ekonominin en önemli itici gücü oldu.İnşaat sektörü, kendisine bağlı 200’..

Yabancıya Gayrimenkul Satışının Dünü, Bugünü Ve Yarını

Türkiye’de yabancıya gayrimenkul satışı uzun yıllar önce başladı. Yabancıya satılan gayrimenkuller ile Akdeniz bölgesinde satın alınan gayrimenkuller büyük çoğunlukla Almanlara ve Ruslara, Ege satın alınan gayrimenkuller büyük çoğunlukla satın a..