Türkiye’deki konut fiyatları 2017’de düşüyor mu?

Türkiye’deki konut fiyatları 2017’de düşüyor mu?

    

Lira’nın değer kaybetmesiyle cebinde euro, dolar ve pound olan yatırımcıların ilgisi artıyor ve bu yatırımcılar, İstanbul gibi değerli emlak piyasası olan şehirlerde büyük kazanç sağlamak istiyor. Ancak gerçekten böyle bir durum söz konusu mu? Türkiye’deki konut fiyatları gerçekten düşüyor mu? Yatırım yapmak için uygun bir zaman mı?

Suriye’de devam eden savaş, iç güvenlik sorunları, başkanlık sistemi tartışmaları ve şiddetli dalgalanma yaşayan döviz kurları gibi çalkantılara rağmen, 2016’nın başından bu yana yükselme eğilimi yavaşlasa da, konut fiyatları artmaya devam ediyor.

Yavaşlama olsa dahi yatırım konusundaki mevcut işaretler cesaret verici; Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasıverilerine göre, ülke çapında ev fiyatları Temmuz 2016 yılına kadar % 14 arttı.  Aynı dönemde İstanbul'da konut fiyatları % 17,7 oranında arttı ve Türkiye'nin en büyük şehri, yeni konut fiyatlarında % 15,3 oranında yıllık artış gördü.

Emlak fiyatları İstanbul'da düşüyor mu?

İstanbul, Türk lirası ile alım satım yapanlar için büyük fırsatlar sunuyor. Mevcut hükümet yerel para birimini destekliyor, bu da ticaret ve finans sektörlerinde lira ile işlem yapılması için bazı teşviklerin olduğu anlamına geliyor. Bu, euro, dolar, pound veya sağlam para birimi Suudi riyali ile harcama yapmak isteyen yabancılar için harika bir haber.

Mevcut durumdan yararlanmak isteyen akıllı yatırımcıların, uzun vadeli ödemeleri için, Türk lirası cinsinden satın almaları öneriliyor. Bu, yatırımcıların satın alma sözleşmesi süreleri boyunca dolar, euro veya pound cinsinden satın almalarında % 20 kadar kazanmalarına olanak tanıyor.

2017 Türkiye emlak piyasasına genel bakış

Güvenlik endişeleri ve lira üzerinde artan baskı, büyük talep olsa bile yatırımların önüne geçmekte ve arzın düşük olmasına sebep olmakta. Bu durum ise İstanbul için oldukça belirgin.

Ancak, analistlere göre, Türkiye'nin emlak piyasasının uzun vadeli görünümü karşı konulamaz bir şekilde olumlu görünüyor.

Knight Frank’tan bir analist şunları söyledi: "Türkiye uzun vadede yatırımcıların radarında kalacak gibi görünüyor çünkü piyasayı esas altığımızda düşük arza karşı büyük talep var’’

Bugünkü durumla, Türkiye'deki konut fiyatlarının % 2 oranında düştüğü 2007 ile 2011 yılları arasındaki süreyi karşılaştırabiliriz. O zamandan beri, fiyatlar sürekli yükseldi ve olağanüstü şekilde, Ocak 2010'dan bu yana ABD Doları şartlarında baktığımızda yeni bir ev fiyatı % 69 oranında arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu'na göre, Türk emlak piyasasındaki eğilimlerin belirleyicisi inşaat izinleri geçen yıl %16 oranında arttı.

"Fiyatlar tırmanmaya devam etse de, düşen lira dövizli yatırımcılar için yapay bir durum ortaya koydu. Kesinlikle uzun sürmeye devam edecek bir hadise değil, piyasa kendi fiyatlarına geri dönecek, ancak önümüzdeki birkaç ay (piyasa düzelene kadar) yatırımcılar için son derece elverişli olacak "

Yusuf BOZ
yusuf.boz@gayrimenkulprojeleri.net

Pazarlama ve Gayrimenkul Yatırım Uzmanı

Benzer Makaleler
Kira Gelirinin Püf Noktaları

Hem konut hem de işyeri kira bedelinden vergi kesintisi yapılan kişiler için 2016 yılında konut kirasının geliri 3bin 800 TL olan istisna tutarının aşılması durumu ve kira geliri ile toplamına dikkat edilecek.Bu durum karşısında konut sahipleri kira bedelinin 3 bin 800 TL’yi aşan kısmı ..

GAYRİMENKUL YATIRIMI YAPARKEN!..

Ev, arsa veya dükkan mı almak istiyorsunuz? Yani gayrimenkul yatırımı yapacaksınız. Yapacağınız yatırımdan yüksek kazanç elde etmek için; doğru zamanda ve uygun fiyata alınan gayrimenkulünüzü fiyat artınca satmak bu işin en önemli ve en doğru kuralıdı..