Türkiye’de Konut Fiyatlarındaki Artış

Türkiye’de Konut Fiyatlarındaki Artış

Hürriyet’in yaptığı 2016 emlak endeksi verilerine göre İstanbul’da konut fiyatları yüzde 22’lik bir artış gösterdi fakat kiralama da ise bu oran sadece %1’de kaldı.

İstanbul’a baktığımız da geri dönüşün 17 yıla çıktığını görüyoruz. 

İstanbul’un en değerli ve pahalı bölgesi olarak ise Beşiktaş 15.000 TL ile birinci sırada geliyor. Fiyat artışına baktığımız da ise yüzde 6’lık bir rakam karşımıza çıkıyor. Fakat aynı bölgede geri dönüş süresi ise 29 yıla kadar uzamış durumda. En ucuz metrekareye sahip ilçe ise 850 TL ortalama ile Esenyurt oldu.

Ankara’ya baktığımız da ise son yılda %9’luk bir fiyat artışı göze çarpıyor, kira da ise yüzde 10’luk bir kira artışı söz konusu.  Geri dönüşün 16 yıl olduğu Ankara’da en pahalı bölge ise Çankaya.

İzmir’de de durumun farklı olmadığını ve fiyatların yüzde 14 kadar arttığını görüyoruz.  Kiralama da ise %11 gibi bir rakam gözüküyor. Geri dönüş süresi ise 19 yıl ortalama olarak alabiliriz.

Bursa’ da yükselişte

 Bursa’da yatırımcılara en çok kazandıran şehirler arasında yer alıyor ve son yılda fiyatlar %22 kadar artmış bulunmakta. Bunun yanında kiralık fiyatların da ise %20’lik bir artış sözkonusu. Bu çerçeve de en çok değerlenen şehirlerimiz arasında Bursa’yı yukarılarda görüyoruz.

Diğer illerimizde fiyat artışlarına baktığımız da ise;

  • Yozgat - %35
  • Giresin - %33
  • Kırklareli - %32
  • Ordu - %31
  • Çanakkale - %28

Benzer Haberler
Şehircilik Anayasası İçin Düğmeye Basıldı!

Çevre ve şehircilik bakanlığı tarafından başlatılan Çalışma ile Mesleki Hizmetler Genel Müdürlüğü’nün hazırlamış olduğu Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği taslağı sayesinde kentleşme alanında ortaya çıkan sorunların çözülmesi i&c..

Eko İnşaata İflas Davası

Ülkemizde 50 yılı aşkın bir süredir inşaat sektöründe faaliyet gösteren Eko İnşaat’a karşı Ankara 3.Asliye Ticaret Mahkemesinde iflas istemli dava açıldı. Sadece Türkiye’de değil aynı zamanda yurtdışında da irili ufaklı birçok projede imzası bu..