Türkiye'de bir ilk daha; Sürücüsüz Metro

  • Yazar: Mücahid İnanç
  • 22.12.2017
  • 237 OKUNMA
  • 0 YORUM

Genel Koordinatör

Mücahid İnanç
mucahid.inanc@gayrimenkulprojeleri.net

Avrupa’nın başkenti, Türkiye’nin gözbebeği İstanbul’da yine bir ilk projeye imza atıldı. Son 10 yılda özellikle İstanbul’da yol ve ulaşım konusunda çalışmalarını hız kesmeden devam ettiren İstanbul Büyükşehir Belediyesi şimdi de Türkiye’nin ilk sürücüsüz metro hattını tamamladı.

Metrobüs, Marmaray, 3. Köprü ve tamamlanması beklenen Kanal İstanbul projelerinden sonra sürücüsüz metro hattı ile İstanbul ulaşımda ilklerin şehri olmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanımız Binali Yıldırım’ın katılımı ile açılışı gerçekleşti. Ben de açılış yapıldıktan sonra hemen test edenlerden biri oldum. Öncelikli olarak metrodaki özel motifler istasyonların görüntüsünü çok güzel bir hava vermiş. Sonra dikkatleri cam paravanlar çekiyor. Bu paravanlar yolcuların güvenliği için düşünülmüş. Metro istasyona yaklaştıktan sonra bu cam paravanlarda oluşan yeşil uyarı ışığı ile birlikte metronun kapıları otomatik olarak açılıyor. 20 saniye kadar bekledikten sonra kırmızı uyarı ışığı ile birlikte kapılar otomatik kapanıp bir sonraki istasyona gidiyor.

Metro hattı şuanlık birinci etabı olan Üsküdar-Ümraniye arasında faaliyet gösteriyor. Çekmeköy’e kadar olan ikinci etabın ise çalışmalara devam edilmektedir. Üsküdar-Ümraniye sürücüsüz metro hattı sayesinde 45 dakika ila 1 saat süren yolculuk 17 dakika gibi kısa bir süreye indi. İlk 4 gün içerisinde turnikeden yapılan kişi geçiş sayımına göre 292 bin 344 yolcu yeni metroyu denemiş oldu. Ayrıca Üsküdar-Ümraniye metro hattı hem metrobüse hem de mamaray ve diğer metro hatlarına aktarma yapılıyor. Altunizade durağından metrobüse, Üsküdar durağından ise maramaraya geçiş sağlanmaktadır.

İlk etabı 9 duraktan oluşan Üsküdar-Ümraniye sürücüsüz metro hattı gibi güzel projelerimizin İstanbul ve diğer metropol şehirlerimize kazandırılmasını isterim. Türkiye’nin ilk sürücüsüz metro hattının da tüm İstanbullulara hayırlı olmasını dilerim.

Etiketler:
İstanbul, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Recep Tayyip Erdoğan, Binali Yıldırım,sürücüsüz metro, Üsküdar-Ümraniye

MAKALE 728X90

Yorum Yap

İstenilen alanları doldurarak haber hakkında yorumunuzu gönderebilirsiniz.

Yorumlar

Bu makale için yapılan 0 yorumu görüntülemektesiniz.