Theresa May, Erdoğan ile Buluştu

Theresa May, Erdoğan ile Buluştu

    

İngiltere Başbakanı Theresa May, yoğun geçen haftanın ardından  Erdoğan ve Trump ile buluştu.

May hükümeti, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden çıktıktan sonra iki yönlü ticaret yapabilme konusundaki endişesini, ABD ve Türkiye’ye ile sıkı ticari ilişkiler kurarak gidermeyi hedefliyor. 

Trump: Brexit bir "nimet"

 May ve Trump buluşmasında Trump, Brexit'i dünya için bir iyilik olduğunu söyledi ve Avrupa Birliği'ne hesap verme zorunluluğu olmadan da işin altından kalkılabileceğini belirtti. Brexit ile birlikte, İngiltere’nin ticarette ipleri eline aldığını, ABD ile yeni bağlar kurduğunu ve bunun da olumlu bir gelişme olduğunu kaydetti. Trump, “Bağımsız bir İngiltere bütün dünya için bir nimet ve ilişkilerimiz hiç bu kadar güçlü olmamıştı” diyerek sözlerine devam etti.

 Ortak basın toplantısı sırasında Trump, May ile ilişkilerinin "harikulade" olabileceğini ve İngiltere'nin Avrupa Birliği'ni terk etme kararının bir yük değil, aksine mükemmel bir karar olduğunu vurguladı.

 Avrupa Birliği’ni sürekli eleştiren Trump, İngiltere ile serbest bir ticaret anlaşması hazırlamaya başladı. AB'yi, şirketlerin iş yapabilmesini zorlaştıran bir konsorsiyuma benzetti.

 May ve Erdoğan: "İngiltere iş yapmaya açık"

 Trump'ın gelecekteki ticaret ilişkilerine olan pozitif bakışı, May'in, Erdoğan ile görüşüp, beraber jet üretme anlaşmalarını imzaladığı Türkiye ziyareti boyunca da devam etti. İngiltere'nin BAE sistemleri ve Türk Havacılık endüstrisi arasında, 125.5 milyon dolar değerinde, Türkiye'nin savaş jetleri programını geliştirmek için bir anlaşma imzalandı.

 May, bu anlaşmanın Britanya'nın iş yapmaya hazır olduğunu gösterdiğini söyledi:

 "Bu anlaşma, İngiltere'nin büyük ve küresel bir ticaret ülkesi olduğuna ve ticaret için açık olduğumuza da dikkat çekiyor. Bu, Türkiye ile yeni ve daha derin bir ticaret ilişkisinin başlangıcını işaret ediyor ve potansiyel olarak İngiliz ve Türk iş imkanlarını on yıllar boyunca güvence altına alacak."  

 İki lider, İngiltere'nin AB'den çıkışından sonra, iki ülke arasındaki ticaret ilişkilerini artırma konusunda konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı açıklamada, iki ülkenin ticaret hacmini, şu anki 15.6 milyar dolar seviyesinden, 20 milyar dolara çıkarmayı hedeflediğini söyledi.

 2015 yılında İngiltere, 10.6 milyar dolarlık Türk malını satın alarak, Türkiye'nin ihracatı için ikinci en büyük varış noktası oldu. Sadece Almanya, Türkiye'den daha fazla ithalat yapıyor.

 Geçtiğimiz Temmuz ayında başarısız olmuş darbeye değinen May, İngiltere'nin, Türkiye'nin demokratik olarak seçilen hükümetinin yanında olmasından nasıl gurur duyduğundan ve Türkiye’nin demokrasi ve insan haklarını şiddetle desteklediğinden de bahsetti.

 May gazetecilere, "Geçtiğimiz yıl demokrasiyi savunmak için 15 Temmuz'da İngiltere'nin sizinle birlikte olmasından dolayı gururluyum ve şimdi, devletin yapmayı vadettiği gibi, hukukun üstünlüğünü koruyarak ve uluslararası insan hakları yükümlülüklerini yerine getirerek Türkiye'nin bu demokrasiyi sürdürmesi önemlidir" dedi.

 Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Theresa May ayrıca Suriye'deki ihtilafı da tartıştı ve bölgede güvenliği sağlamak için birlikte çalışılacağının sözünü verdi.

 Türkiye ile ticaret listenin başında yer alıyor

 İngiltere'nin gündeminde zirvede bulunan ticaret anlaşması ile birlikte bu savunma anlaşması, May'e hoşgeldin hediyesi ve İngiltere'nin AB'den çıktıktan sonra neler başarabileceğinin bir göstergesi oldu.

 Türkiye'nin, giderek sadece AB'ye bağlı olmayan en büyük ekonomiye sahip olma kararlılığı ve İngiltere'nin Brexit ile birlikte Türkiye ile yakın dostluk ilişkileri kurmak istemesiyle, ileride bu ikili arasında daha fazla anlaşmaya tanık olabiliriz.

 Brexit sekreteri David Davis geçen hafta, gelecek 24 ay içerisinde küresel çapta bir dizi ticaret anlaşması hakkında pazarlık olacağını belirtti. Bunların da İngiltere'nin AB'yi terk ettikten sonra yürürlüğe gireceğini aktardı. İngiliz hükümeti, Mart sonundan önce Article 50'yi hayata geçirerek, 2 yıllık Brexit sürecini başlatmak istiyor.

Yusuf BOZ
yusuf.boz@gayrimenkulprojeleri.net

Pazarlama ve Gayrimenkul Yatırım Uzmanı

Benzer Makaleler
Otel doluluk oranları arttı, Gelir azaldı.

Aylardır düşüşte olan otel doluluk oranları, iş buluşmaları ve İranlı turistler sayesinde arttı. Ancak Türkiye Otelciler Birliği (TUROB) gelirlerin düşmeye devam ettiğini söyledi.Doluluk oranları, geçen yılın aynı çeyreğine göre %5,3 artarak %52,3’e ..

Teknolojinin Gayrimenkul Sektörüne 6 Etkisi

Teknoloji, iş dünyası ve endüstri birbirlerine her zaman katkıda bulunan sektörler. Robotik teknolojilerin geliştirilmesi gibi birçok yenilik her sektörde dikkat çekiyor ve bu sektörler  yenilikleri kendilerine nasıl optimize edeceklerini düşün&u..