Ters Dubleks Nedir?

 • Yazar: Hamza Gundogan
 • 14.08.2018
 • 0 YORUM

Hamza Gundogan
hamza@gayrimenkulprojeleri.net

Son dönemde birbirinden farklı konut özellikleri arasında ters dubleks, daha fazla talep görmeye başlamıştır. Geniş ve büyük evler isteyenler açısından bu tür daireler daha avantajlıdır. Ters dubleks nedir araştırmasında olanlar için ikinci dairenin aşağıda kaldığını belirtmek gerekir. Dubleks evlerde merdiven ile yukarı çıkılırken, ters dublekste aşağı inilmektedir. Tercih edilmeye başlaması ile birlikte inşaat firmaları tarafından da yeni projelerde kullanılmaya başlamıştır.

Diğer Daire Alt Katta 

Özellikle bahçeli ve büyük evleri sevenler için ters dubleks daha avantajlıdır. Merdiven ile alt kata inilir. Genellikle alt katta yatak odası ya da salon gibi seçenekler vardır. Giriş katında ise tuvalet ve mutfak gibi alanlar bulunur.

 • Görünüm itibari ile diğerlerine göre ters dubleks daha estetiktir.
 • Büyük ve geniş aileler için oluşturulan bu tarz evler, kaliteli yaşam alanları yaratır.
 • Dekore etme konusunda da ters dubleks mekanlar daha kullanışlıdır.
 • Ancak bu noktada evin metrekaresi, binanın yaşı ve odaların özellikleri önem taşımaktadır.

Son dönemde oluşturulan birbirinden farklı kampanyalar ile birlikte bankadan kredi çekerek ev sahibi olmakta daha kolay hale gelmiştir.

Geniş Ve Ferah Kullanım Alanı

Ters dubleks dairelerde geniş ve ferah kullanım alanları vardır. Uzun süre kullanışlı ve değer kazanacak bir ev araştırmasında olanlar bu tür mekanları tercih edebilirler. Günümüzde birbirinden farklı toplu konut projelerinde de isteyenler için özel ters dubleks bina seçenekleri oluşturulur.

 • Çatı katı olan ters dublekslerde son dönemde talep görmeye başlamıştır.
 • Evin giriş ya da birinci katı çatıdadır. Alt kata doğru bir merdiven iner ve diğer odalar açılır.
 • Otantik ve dikkat çekici bir daireye sahip olmak isteyenler bu tür alternatifleri de değerlendirebilirler.

Genellikle ters dublekslerde alt kat bahçe olur. Bu durum ise doğayı seven ve yaşam alanlarını güzelleştirmek isteyenler açısından avantajlıdır.

Büyük Aileler Açısından Avantajlı

Büyük ailelerin rahat ve konforlu zaman geçirebilmeleri adına ters dubleks daha faydalıdır. Şehirlerdeki evler son derece küçük olmak ile birlikte aynı zamanda kullanışsızdır. Ancak ters dubleks, farklı oda seçenekleri ile herkesin memnun olmasına katkı sağlar.

 • Bu tür evlerin en büyük dezavantajlarından bir tanesi, kış aylarında çok fazla ısınmamasıdır.
 • Özellikle iklimi soğuk olan şehirlerde ters dubleks, yakıt için kış aylarında iki katına kadar masraf yapılmasına zemin hazırlar.
 • Sıcaklık evin içerisine eşit olarak dağılmadığından dolayı odaları ısıtma konusunda problemler yaşanabilir.

Bu noktada ise kombi kullanılan ters dubleksleri tercih etmek ısıyı istenilen şekilde ayarlayabilmek açısından faydalı olacaktır.

Güvenlikli Olmasına Dikkat Edilmeli

Ters dubleks dairelerin alt katlarının bahçe olması, konforlu yaşam alanları oluşturulması açısından avantajlıdır. Ancak büyük şehirlerde bu durum güvenlik açısından bazı problemler oluşturur. Ters dubleks nedir diye merak edenlerin, aynı zamanda güvenlikli ve korunaklı olmasına da özen göstermeleri gerekir. Özellikle bahçe katının güvenilir olması, ev içerisinde daha sorunsuz bir şekilde yaşabilmesine zemin hazırlar. Daha çok site içerisinde ya da güvenliğin olduğu noktalarda bahçe katlı ters dubleks tercih etmek daha faydalı olacaktır. Bu sayede hırsızlığa karşı etkili bir koruma sağlanır.

Etiketler:
Ters Dubleks Nedir?

MAKALE 728X90

Yorum Yap

İstenilen alanları doldurarak haber hakkında yorumunuzu gönderebilirsiniz.

Yorumlar

Bu makale için yapılan 0 yorumu görüntülemektesiniz.