Teknolojinin Gayrimenkul Sektörüne 6 Etkisi

  • Yazar: Yusuf BOZ
  • 25.09.2017
  • 1 YORUM

Pazarlama ve Gayrimenkul Yatırım Uzmanı

Yusuf BOZ
yusuf.boz@gayrimenkulprojeleri.net

Teknoloji, iş dünyası ve endüstri birbirlerine her zaman katkıda bulunan sektörler. Robotik teknolojilerin geliştirilmesi gibi birçok yenilik her sektörde dikkat çekiyor ve bu sektörler  yenilikleri kendilerine nasıl optimize edeceklerini düşünüyorlar.

İnsanla direkt ilişki kurulan gayrimenkul sektöründe ise bu ilişkilerin teknolojik alana taşınması kolay olmuyor. Bu sebeple teknolojinin gayrimenkul sektörüne etkileri sadece aşağıdaki 6 etki alanıyla mümkün olabiliyor. Özellikle doğru hedef kitleye ulaşmak için kullanılan teknolojik cihazlar ve ürünlerle başarılı sonuçların alınması sağlanabiliyor.

Peki teknolojinin gayrimenkul sektörüne 6 etkisi nelerdir? Bu etkiler gerçekten işe yarar sonuçlar elde etmenizi sağlar mı?

Veri

Her sektörde olduğu gibi emlak sektöründe de müşterilerin verileri büyük bir önem taşıyor. Ev alma ve satma kararını doğrudan etkileyen verilerin yorumlanması, teknoloji aracılığıyla daha kolay birleştirip yorumlanmasını sağlıyor. Kişilerin ve şirketlerin karar alma süreçlerinin analiz edilmesi, başarıya ulaşmak için oldukça işe yarar yöntemler arasındadır. Verilerin doğru analiz edilip yorumlanması bu noktada dikkate alınması gereken hususlar arasındadır. Diğer alternatif veri toplama ve yorumlama sistemlerinin sektörün hedef kitlesiyle ilgisinin araştırılması gerekir.

Şeffaflık

Teknolojinin sağladığı avantajlardan olan verilerin doğru olan bölümlerinin geniş kitlelere erişiminin sağlanmasıdır. Katma değerli ve emsal sıralamalar gibi emlak verileri, hızlı şekilde değişme gösterirken şeffaflığın artması pazardaki herkesin bilinçli bir şekilde hareket etmesine neden oldu. Kısa sürede yayılan bilgi, doğru bilgiye ulaşma şansını arttırdı. Örneğin bir evin fiyatı farklı internet sitelerinde de aynı şekildeyse, şeffaflık sayesinde alıcının ve satıcının içi daha çok rahat etti.

Verimlilik ve Hız

Gayrimenkul değerleme süreçlerinde önemli olan emsallerin toplanması, birçok açıdan otomasyonu da sağladı. Doğru hedef kitleye ulaştırılan bilgilerin insan kaynaklarının en az şekilde kullanılmasıyla hedefine ulaşması teknoloji ile mümkündür. Bu süreçler her zaman tekrarlanır ve bir şekilde otomasyon haline gelir. Verimlilik ve hız, zaman kazanma açısından işinize yarayacak bir uygulamadır. Çünkü birçok kaynağa ulaşmak için tekrarlanan süreçleri yeniden değerlemek gerekebilir.

Erişim ve İletişim

Kitlelere ulaşım konusunda bir numara olan teknoloji, birçok sektörün temelidir. Emlak sektörü de bu açıdan oldukça şanslıdır. Emlak siteleri, gazete ilanları ve diğer reklamlarla sosyal medya kanallarının aktif hale gelmesi, filtreleme sayesinde kolay bir şekilde uygulanabilmektedir. Hem maliyeti düşük olan hem de doğru hedefleme sayesinde filtrelenen kişilere erişim sağlayan teknoloji iletişim ayağında üst düzey katkı sunmaktadır.

Paylaşım

Son yıllarda bir şeyi satın almak ya da kiralamak yerine paylaşımlı kullanmanın moda haline gelmesi, emlak sektöründe de kolaylıklar sağlıyor. Office as a service adı verilen uygulama, sadece emlak sektöründe değil ulaşım araçlarında da kolay bir erişimin sağlanmasını mümkün kılıyor. Pazar yerleri ve Pazar sistemlerinin hızlı bir şekilde alım satım yapılan alanlar haline gelmesi bu paylaşımın temelini oluşturuyor. Son yıllarda geçici kiralanan ofisler, ortak kullanılan daireler gibi birçok farklı amaçla kullanım bu sistemin yaygınlaşmasına neden olmuştur.

 

İşgücü

Oxford Üniversitesi’nin araştırmasının sonucunda emlakçılar ve çağrı merkezi çalışanları önümüzdeki yıllarda yapay zeka teknolojilerine kurban gidecek. Bunun nedeni meslek gruplarının teknolojiyi işlerine entegre ederken robotik olarak değil, danışman olarak müşterilerle ilişkiye girmemeleri olacak. Herkesin ulaşabildiği hazır bilgiden ziyade bu bilgilerin analiz edilmesi ve yönlendirilmesi sektörde fark yaratan konulardan biri haline gelecek. Bugün birçok çağrı merkezi yapay zeka kullanarak müşteri temsilcisine bağlanmamanız için her türlü bilgiyi otomasyonla iletebiliyor. Bu da sistemin ne şekilde kullanıldığında uzun vadede fayda sağlayıcını tespit etmeyi mümkün kılıyor.

Etiketler:
iş dünyası, gayrimenkul pazarlama

MAKALE 728X90

Yorum Yap

İstenilen alanları doldurarak haber hakkında yorumunuzu gönderebilirsiniz.

Yorumlar

Bu makale için yapılan 1 yorumu görüntülemektesiniz.

1
İsa BULUT
05.12.2017
123