Tasarruflu pasif ev!

Tasarruflu pasif ev!

       Konutlarda enerji tasarrufunu yüzde 90 olacağını açıklayan Sıfır Enerji ve Pasif Ev Derneği(SEPEV) diğer konutlara göre daha tasarruflu olacağını belirtti.

       SEPEV Yönetim Kurulu Başkanı Tuğba Salman Gürcan, ‘Enerji Verimli Pasif Ev’ projesinin diğer konutlara göre ısıtma ve soğutmada yüzde 90 daha tasarruflu olacağını belirtti.

       Ankara Etimesgut’da pasif evin açılışını Gürcan yaptı. 250 metrekare olan evin çevresini mimar ve mühendisler yaptı. Bu tasarruflu ev doğalgazdan bağımsız, ısıtma ve soğutmada güneş ve hava kaynaklı sistemler kullanılıyor.

       Gürcan pasif ev sistemi için şunları söyledi: “Pasif ev kullandığı enerji miktarıyla günümüz konutlarına oranla ısıtma ve soğumada yüzde 90'a yakın enerji verimli olarak tasarlandı. Konutun iklimlendirme, güvenlik ve aydınlatması akıllı ev sistemleriyle uzaktan erişimle kontrol edilebiliyor. SEPEV olarak 2016 yazında örnek bir proje hayata geçirmek hayaliyle çalışmalara başladık. Ülkemizdeki yapı stokunun acı yüzü, kötü malzeme ve imalatlarla uzun yıllara yayılan iş takviminde inşa edilmiş, alışılagelmiş bir kooperatif yapısı bulunuyor. Hedefimiz, yüksek yalıtım ve çevreci teknolojilerle bu konutu mümkün olduğunca şebekeden bağımsız sıfır enerji ile işletilen, örnek bir konut haline dönüştürmek. Bu konut projesiyle enerji verimliliği esas mimariye ve teknolojiye sahip evlerin nasıl olması gerektiğini gösterdiğimiz gibi, aynı zamanda büyük şehir hayatından kopmadan sürdürülebilir bir yaşam örneğinin mümkün olduğunu kanıtlamayı da amaçlıyoruz.”

       Evin toplam yapılmasının maliyeti 520 bin lira iken sadece 170 bin lirası ev için yapılan sisteme harcandığı belirtildi.

Benzer Haberler
Yılın İlk Kruvaziyer Gemisi Bodrum’da

1710 yolcu ve mürettebatı bulunan Malta bandıralı Thomson Spirit isimli kruvaziyer gemisi bu yıl sezonun ilk gemisi olarak Bodrum Cruise Port’a yanaştı. Türkye’nin turizmi bakımından en büyük ve rağbet gören merkezlerinden olan Bodrum bu sezonun ilk kruvaziyer ge..

Sanayi İşletmelerine Emlak Vergisinden Muafiyet Geliyor

TBMM Genel Kurulu’ndan sanayi işletmelerine yönelik olan kanun tasarısında yer alan 13 madde geçti. TBMM Genel Kurulunda kabul edilen kanun tasarında yer alan maddelere göre, sanayi işletmelerinin haftanın tatil günlerin çalışmak için belediyelerden izin alm..