object(stdClass)#36 (16) { ["id"]=> string(4) "1385" ["title"]=> string(30) "Tapuda Takas Nasıl Yapılır?" ["slug"]=> string(26) "tapuda-takas-nasil-yapilir" ["description"]=> string(166) "Hukuk dili içerisinde trampa olarak da adlandırılan taşınmaz takası nasıl yapılır diye merak ediyorsanız sizler için tüm detayları yazımızda topladık." ["keywords"]=> string(34) "taşınmaz takası , trampa, Hukuk" ["content"]=> string(1551) "

Hukuk dili içerisinde trampa olarak da adlandırılan taşınmaz takası nasıl yapılır diye merak ediyorsanız sizler için tüm detayları yazımızda topladık. Bu kapsamda ilk olarak takas işleminin tapu müdürlüğünde yapıldığını belirtmek gerekir. Hangi tapu müdürlüğünde yapılacağı ise sizlerin inisiyatifinde olmakla beraber taşınmazlardan birisinin kayıtlı olduğu tapu müdürlüğü olma zorunluluğu da bulunmaktadır.

Takas Harcı

Tapu takas harcı değeri yüksek olan taşınmazın değerinin binde 20’si oranında her iki taraftan da alınmaktadır. Bu işlemleri yapabilmek için sizlerden birtakım belgeler de istenilmektedir. Bu belgeleri şöyle sıralayabiliriz: tapu belgesi, maliklerin kimlikleri, maliklerin 2’şer tane vesikalık fotoğrafı, emlak beyan değeri, temsil var ise buna ilişkin belge.

Tapu müdürlüğünde yapılan işlemlerin Takasbank uygulaması sayesinde online bir şekilde yapılması da mümkündür. Bunun için tapu müdürlüğünden bir numara almanız ve sisteme girmeniz gerekmektedir. Ardından da gerekli ödeme işlemleri yapıldıktan sonra tescil işlemleri yapılmaktadır. Tescil işleminden sonra ise ödenen bedeller karı tarafa aktarılmakta ve bu sayede güvenli bir şekilde takas işlemi yapılmış olmaktadır.

" ["created_at"]=> string(19) "2017-08-15 11:00:51" ["created_by"]=> string(1) "4" ["category"]=> string(1) "7" ["image"]=> string(58) "https://gayrimenkulprojeleri.net/uploads/5992aa33b9dd5.jpg" ["status"]=> string(1) "1" ["manset"]=> string(1) "0" ["sondakika"]=> string(1) "0" ["secili"]=> string(1) "0" ["gozat"]=> string(1) "0" ["hit"]=> string(4) "1319" }