Tapu Miras İntikal İşlemleri

 • Yazar: Hamza Gundogan
 • 25.08.2018
 • 0 YORUM

Hamza Gundogan
hamza@gayrimenkulprojeleri.net

Taşınır ya da taşınmaz malların, vefattan sonra intikallerinin yapılması son derece uğraştırıcı bir süreçtir. Daha sonrasında malların paylaşımı ile ilgili bir problem yaşanmaması adına ise devlet kontrolünde tüm süreçlerin tamamlanmasında yarar vardır. Tapu miras intikal işlemleri Sulh hukuk mahkemesi ve noter aracılığı ile gerçekleştirilir. Tapunun paylaştırılması sırasında geriye kalan varisler arasında eşit bir dağılım yapılır.

Var Olan Çocuk Sayısına Göre Tapu 

Anne ya da babanın vefat etmesi durumunda, tapu intikal işlemleri var olan çocuk sayısı üzerinden gerçekleştirilir. Bu noktada her çocuğun kullanabilmesi ve sorun yaşamaması adına intikal belgesi oluşturulur.

 • Tapu intikalinin yapılması, taşınmaz malların korunması ve devlet arazisine dahil edilmemesi açısından avantajlıdır.
 • Başvuru ve işlem ücretleri her yıl değişiklik gösterebildiğinden dolayı vergi dairesinden detaylı bilgi almak faydalı olacaktır.
 • Tapu intikal süreci ortalama tüm evrakların hazır bulundurulması durumunda 15 ile 30 gün içerisinde gerçekleştirilir.

Bazı durumlarda evrakların hazırlanması ve onaylanması süreci daha fazla zaman alır. Bu noktada görevlilerin belirttikleri tüm unsurlara dikkat etmekte fayda vardır.

2 Yıl İçerisinde İntikal Şart

Miras sahibinin vefat etmesinden sonra, intikal işlemlerinin en fazla 2 yıl içerisinde gerçekleştirilmesi zorunludur. İntikal yapılmaması durumunda bir süre sonrasında mirasçılar mallar üzerinde herhangi bir hak talep edemezler.

 • Taşınır ya da taşınmazların satılması ya da değerlendirilebilmesi adına intikallerinin yaptırılması zorunludur.
 • İşlemler için başvuru yapacakların öncelikle kayıt formunu doldurmaları gerekir.
 • Uzun ve uğraştırıcı bir süreç olan intikal boyunca, istenen tüm evrakların eksiksiz bir şekilde tamamlanması en kısa süre içerisine sonuç alınabilmesi açısından faydalıdır.

Vekalet ile yardım almak mümkün: Tapu intikal işlemlerini gerçekleştirmek istemeyenler, konu hakkında uzman ya da bilirkişilere vekalet vererek süreci en kısa süre içerisinde tamamlarlar. Bu sayede evrak toplama, para yatırma ya da intikalin diğer süreçleri ile uğraşmak zorunlu değildir.

İşlemler İçin Gerekli Evraklar

Tapu miras intikal işlemlerinin problemsiz bir şekilde tamamlanabilmesi adına gerekli evraklar noter görevlileri tarafından belirtilir. İlk olarak taşınmazın ya da intikal yapılacak olan malın tapu senedinin olmasında fayda vardır.

 • Daha sonrasında ise mirasçıların son 6 ay içerisinde çekilmiş olan vesikalık fotoğraflarının hazır bulundurulması gerekir.
 • Nüfus cüzdanı ya da pasaport fotokopisi de gerekli evraklar arasındadır.
 • İntikal talebi üzerine alınan belge ve başvuru formu da toplanan evraklar içerisine eklenmelidir.
 • Yine aynı şekilde taşınmaz malın deprem sigortası ve diğer tüm belgeleri de noter huzurunda hazır bulundurulmalıdır.

Evrakların eksiksiz olması sürecin hızlanmasına katkı sağlar.

Mirasçının Vekilleri Arasında Paylaşım

Tapu miras intikal işlemleri mirasçıların vekilleri arasında da gerçekleştirilir. Örneği, mirasın intikal yapılacağı çocuklardan bir tanesi vefat etmişse, verilen hak ölen kişinin mirasçıları arasında paylaştırılır. Çocuk ya da eş bu sayede paya ortak olma fırsatı bulurlar. İntikal süreçleri tamamlandığında taşınmazı mirasçıların onaylaması durumunda satmak ya da değerlendirmek daha kolaydır. Mirasçılık belgesi noter tarafından verilir ve işlem yapabilmek adına farklı bir evrağa gerek yoktur. İntikal sonrasında mirasçılardan herhangi bir vergi ya da harç talep edilmesi mümkün değildir.

Etiketler:
Tapu Miras İntikal İşlemleri

MAKALE 728X90

Yorum Yap

İstenilen alanları doldurarak haber hakkında yorumunuzu gönderebilirsiniz.

Yorumlar

Bu makale için yapılan 0 yorumu görüntülemektesiniz.