Tapu Harçları Nasıl Geri Alınır?

  • Yazar: Hamza Gundogan
  • 17.08.2018
  • 0 YORUM

Hamza Gundogan
hamza@gayrimenkulprojeleri.net

Tapu masrafı olarak da bilinen tapu harcı gayrimenkul yatırımlarında önemli bir ayrıntıdır. Alım-satım aşamasında tapu hizmetleri için tahsil edilmektedir. Kentsel dönüşüm nedeniyle yapılan dairelerden alınan tapu harçları ise vatandaşa geri verilecek! Bunun için önemli olan tapu harcının 2014 yılı sonrasında kentsel dönüşüm projesi dahilinde yapılıp satılan evler için geçerli olmasıdır. Tapu harçları nasıl geri alınır?

Tapu Harçları Kimlere Geri İade Edilecek?

Tapu harcı iadesi, 2014 senesi itibariyle inşa edilen taşınmazlardan satın alan vatandaşlar ve aynı zamanda müteahhitler için geçerli olacak. Taşınmazların kentsel dönüşüm kapsamında inşa edilmiş olmaları ise şarttır. Müteahhitlerin ilk satışlar adına yatırdıkları tapu harçları da kendilerine iade edilecek. Tapu harçlarının iadesi konusunun dayandığı yasa ise; 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüşmesi Hakkında Kanun’dur. (Kentsel Dönüşüm)

25 Temmuz 2014 tarihi tapu harcı iadeleri için esas alınmaktadır. Bu tarihten itibaren yapılan alım ve satımlar nedeniyle tahsil edilen tapu harçları geri verilecektir. Söz konusu karar yalnızca ilk satışlar için geçerli olmaktadır. Tapu harçlarının miktarı gayrimenkulün satış bedeli üzerinden hesaplanmaktadır.

Harç Bedelleri Nasıl Hesaplanır?

Tapu harcı nasıl hesaplanır? Dairenin satış bedeli neyse tapu harcı da bunun üzerinden hesaplanır. Alınan karara göre 2018 Mayıs ayı ve Ekim sonuna kadar tapu harçlarında belli bir indirime gidilmişti. Ödenmesi gereken harç miktarı satış bedelinin % 4’ü yerine %3’ü olmuştur. Tapu harcı iadesi için kişiler gayrimenkul alım-satım işlemini hangi dönemde yaptılar ve ne kadar harç ödedilerse aynı miktarı iade olarak alabilecekler.

Harç Bedelini Geri Almak için Ne Yapmalı?

Tapu harçları nasıl geri alınır? Gayrimenkul alım satımında ödenen harç bedelini geri almak için şu işlemler yapılmalıdır:

  • Gayrimenkulü satın aldıysanız vergi dairesine 30 gün içinde tapu fotokopisi, riskli yapı muafiyet evrağı, ödeme dekontu, sözleşme gibi belgeler ve bir dilekçeyle başvuru yapılmalıdır. Bu şekilde kayıtlarda düzeltme yapılabilir ancak bu 30 günlük süre için geçerli olmaktadır.
  • Gayrimenkulü almanızın üstünden 30 günden fazla bir süre geçtiyse Gelir İdaresi Başkanlığı’na şikayet dilekçesi yazılmalıdır. İki yolla da talep reddedilirse red tarihinden itibaren otuz gün içinde Vergi mahkemelerine itiraz edilmelidir.
  • Vergi mahkemesine dava açacaksanız üstte sayılan evrakları da teslim etmelisiniz. Bu durumda önceki dönemlerden emsal temsil eden ve sizin avantajınıza sonuç çıkan bir davayı kanıt olarak sunabilirsiniz.
  • Bu dava için 5 yıllık bir süre bulunmaktadır. Müteahhitler ve gayrimenkul yatırımcıları satın-alım işlemlerinden sonra en fazla 5 yıl içinde tapu harcı iadesi için davayı açabilirler.

Tapu harçları nasıl geri alınır? Ödedikleri tapu harçlarını geri almak isteyen vatandaşlar bu yolları izleyerek paralarını alabilirler. Harç iadesi yalnızca inşası biten evler için değil inşası tamamlanmadan satılan-alınan evler için de geçerlidir.

Etiketler:
Tapu Harçları Nasıl Geri Alınır?

MAKALE 728X90

Yorum Yap

İstenilen alanları doldurarak haber hakkında yorumunuzu gönderebilirsiniz.

Yorumlar

Bu makale için yapılan 0 yorumu görüntülemektesiniz.