Tapu Devri Nasıl Yapılır

  • Yazar: Hamza Gundogan
  • 30.08.2018
  • 0 YORUM

Hamza Gundogan
hamza@gayrimenkulprojeleri.net

Tapu devri biraz uğraştırıcı bir iş gibi görünse de aslında neler yapmanız ve hangi belgeleri hazırlamanız gerektiğini biliyorsanız oldukça kolaydır. Şimdi sizlere tapu devri nasıl yapılır konusunu tüm detayları ile anlatacağız. Böylece tapu devri yaparken hiçbir sorun ile karşılaşmadan kolayca yapabilirsiniz.

Tapu Dairesine Gitmeden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tapu devri yapmadan önce, devir sırasında gerekli olacak belgeleri doğru ve eksiksiz bir şekilde hazırlamanız çok önemlidir. Tapu devri sırasında en önemli durum gayrimenkul sahibinin olması, eğer gelemiyorsa da devir işlemi için size vekalet vermesi gerekmektedir. Yanınızda olması gereken en önemli belgelerden biri de tapu kaydıdır. Tapu kaydı, gayrimenkul ile ilgili tüm bilgilere ulaşmanızı sağlayacaktır. Böylece ipotek ya da haciz gibi durumları da öğrenebilirsiniz. Bu bilgileri öğrenmeden tapu devri yapmanızı tavsiye etmeyiz. Ayrıca belediyeden iskan raporu ya da numarataj belgesi alarak daha ayrıntılı bilgi de elde edebilirsiniz.

Devir işlemini yapacağınız gayrimenkul hakkında gereken bilgileri toplayıp sorun olmadığını görürseniz tapu işlemleri için randevu alabilirsiniz.

Tapu Devri İçin Randevu Nasıl Alınır?

Tapu devri için mutlaka önceden randevu alınması ve randevu saatinde Tapu Dairesi’nde hazır olunması gerekmektedir. 3 farklı şekilde randevu alabilirsiniz. İlk olarak devir işlemi yapacağınız gayrimenkulun bağlı olduğu daireden öğle arasından yani 12.00’dan önce randevu alma şansınız bulunmaktadır. Eğer Tapu Dairesi’ne gitmek istemiyorsanız, www.tkgm.com yani Tapu Kadastro Müdürlüğü Resmi Web Sitesi’nden randevu alabilirsiniz. Son olarak telefonlarınızdan 181’i tuşlayarak da randevu alabilirsiniz. Eğer başvurunuz onaylanırsa durum size SMS ile bildirilir. Tapu devri nasıl yapılır sorusunun ilk adımı randevu almaktır, bahsettiğimiz 3 yöntemden birini kullanarak kolaylıkla randevu alabilirsiniz.

Tapu Devri İçin Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

Tapu devri için gerekli olan belgeleri ikiye ayırabiliriz. İlk olarak alıcının getirmesi gereken belgelerden bahsedelim. Alıcının mutlaka 2 tane vesikalık fotoğraf, nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi, işlemler emlakçı tarafından yapılacaksa vekaletnameyi hazırlaması gerekmektedir. Satıcının ise 1 tane vesikalık fotoğraf, aynı şekilde nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi, tapunun aslı ve fotokopisi, “borcu yoktur” yazısı ya da Rayiç Belgesi ve yine aynı şekilde işlemler emlakçı tarafından yapılacaksa vekaletname getirmesi istenmektedir. Bu belgeleri düzgün bir şekilde hazırlarsanız tapu devir işleminiz çok hızlı bir şekilde gerçekleşir. Ancak belgelerinizde eksik olursa tekrar randevu alıp gitmeniz gerekebilir. Bu yüzden belgelerin düzgün bir şekilde hazırlanması çok önemlidir.

Tapu Harcı Nedir?

Buraya kadar tüm adımları tamamladıysanız sıra tapu harcını yatırmaya gelmiştir. Tapu harcı, emlak vergisi miktarından az olmamak koşulu ile alınan devir bedeli olarak bilinmektedir ve satıcı ile alıcı için ayrı ayrı konutun binde 15’i kadar ödenir. Tapu harcı yatırmadan ya da eksik yatırarak tapu devri işlemi gerçekleşmemektedir.

Eğer tapu harcını da yatırdıysanız tapu devri nasıl yapılır konusunun son basamağına gelmişsinizdir. Aldığınız randevuya en az 15 dakika tüm belgeler hazır bir şekilde gitmelisiniz. Randevu saatiniz geldiğinde eğer tüm belgeleriniz tamsa ve devir işlemlerini yapacağınız kişi ya da vekaleti de bulunuyorsa Akit Odası’nda tapu kayıtları imzalanır. Tapu müdürü de belgeleri imzalayınca devir işlemi gerçekleşmiş olur.

Tapu devrinin çok kolay bir işlem olduğunu ancak bunun belgelerin doğru bir şekilde hazırlanması ve randevuya gidilerek gerçekleştiğinin bilinmesi gerekmektedir. Yazımızı başından sonuna kadar okuduysanız, çok kolay bir şekilde tapu devir işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Yeter ki söylediğimiz belgeleri hazırlamayı, adımları da eksiksiz bir şekilde gerçekleştirmeyi unutmayın.

Etiketler:
Tapu Devri Nasıl Yapılır

MAKALE 728X90

Yorum Yap

İstenilen alanları doldurarak haber hakkında yorumunuzu gönderebilirsiniz.

Yorumlar

Bu makale için yapılan 0 yorumu görüntülemektesiniz.