SPK’nın İzni 24 Şirket Kurulmasına Neden Oldu

SPK’nın İzni 24 Şirket Kurulmasına Neden Oldu

OECD ülkeleri arasında en düşük enerji tasarruf oranına sahip olan Türkiye, her ne kadar son yıllarda bu oranı arttırsa da, yeteri kadar başarılı olamadı.

Tasarrufların artması için bireysel emeklilik konusunu gündeme getiren devlet, fonlarda biriken tutarın 55 milyar lira olduğunu belirtti. Bunun en büyük nedeni yüzde 25 oranındaki devlet katkısı ve normalde bu katkı olmasa, fonların getirisi pek de cazip olmuyor.

SPK son yıllarda gayrimenkul yatırım fonlarına izin verdi ve bu sayede alışveriş merkezlerinin kirası ya da arsaları birer menkul kıymete dönüştü.

SPK İzni Çok Yeni

Bu alanda oldukça yeni bir izin olan SPK iznine rağmen 24 fon kuruldu ve Re-Pie fonu da şimdiden başarılı bir şekilde sonuç verdi.

Şimdiye kadar Novada Outlet Söke için 52 milyon liralık bir fon oluştuğunu ve bu fonların gayrimenkule yatırımı kolaylaştıracağını öne sürdü. 5 yılda 50 milyar dolarlık bir hedef koyulan bu iş için birçok yabancı yatırımcı da takipçi.  

Benzer Haberler
Ağustos Ayı Konut Satışında Esenyurt Zirvede

TÜİK tarafından açıklanan konut satış verilerine göre Ağustos ayında gerçekleşen satışlarda İstanbul 18 bin 696 konut satışı ile Türkiye genelinde yüzde 15,6 paya sahip olarak zirveye yerleşti. İstanbul’da en çok konut satışı ise Esenyurt'ta ger&cce..

İfraz ve Tevhid Nedir?

İmar Kanunu kapsamında   ifraz ve tevhid yaparken bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor. Ancak bunların da öncesinde her iki kavramın tanımlamasını yapmakta yarar var. Ifraz, plan koşullarından dışarı çıkmadan planı hazırlanan yerlerde tek parselin çok sayıda parsele dön..