Konutta İstanbul'un en gözde ilçeleri

  • Yazar:
  • 26.01.2017
  • 0 YORUM
Konutta İstanbul'un en gözde ilçeleri

2016 yılında İstanbul'da hangi ilçeler konut yatırımı için favori oldu?

Geçtiğimiz yıl  internet üzerinden İstanbul'da konut yatırımı için en fazla  Beylikdüzü ve Esenyurt ilçelerini aradık. Satılık konut ilanları için en fazla Beylikdüzü’nü incelerken, en fazla kiralık konut araştırmasını Esenyurt’ta yaptık.

Açıklanan internet verilerine göre 2016 yılında İstanbul’un bütün ilçeleri arasında konut yatırımı konusunda en fazla aradığımız ilçeler Beylikdüzü ve Esenyurt oldu. Geçtiğimiz yıl çoğu açıdan zor bir yıl olsa da satılık konut arama oranı 2015’e göre genel olarak bir artış gösterdi.  2015 yılında yapılan konut aramalarının yüzde 55 i satılık  ve yüzde 45 i kiralık şeklinde gerçekleşirken, 2016 yılında ise bu oranlar yüzde 70/30 şeklinde değişerek satılık konuta ilginin her geçen gün artış gösterdiğinin delili oldu.  2016 yılı için internet üzerinden yapılan konut araştırmasındaki ilk beş ilçe şu şekilde yer almaktadır Beylikdüzü, Esenyurt, Bahçelievler, Pendik ve Maltepe. TÜİK’in açıklamış olduğu konut satış verilerindeki yüzde 4'lük artış da internet üzerinden yapılan aramaların piyasadaki reel işlemlerle paralel ilerlediğinin bir göstergesi oldu. Şubat ve Mart ayları sene içinde satılık konutun en çok arandığı aylar olurken, kiralık konutta ise Haziran ve Temmuz ayları en çok arama yapılan aylar olarak öne çıktı. Beylikdüzü ve Esenyurt bölgelerine olan talebin, konut arayışı içinde olan yatırımcılar tarafından aranmasındaki başlıca faktörler,  fiyat performansı daha iyi, her kullanım türüne uygun alternatiflerin bulunduğu ve metrekare birim fiyatlarının hala diğer yerlere göre ekonomik olmasından kaynaklı olduğu değerlendirildi.

Şehir merkezindeki kentsel dönüşümden kaynaklı sıkıntılar ayrıca mega projelere yakınlık gibi faktörler de alıcıların cazip fiyatlı konut satın alma modeline yönlendirmektedir. Zor bir yıl geçirmemize rağmen  2015 yılına göre yüzde 4 artan konut satışı sektör adına çok önemli bir gösterge olmuştur. Bununla beraber her ne kadar Emlak Konut 240 ay kampanyası sektöre yeniden bir hareket getirecek olsa da sürdürülebilir bir finansman modeli konusunda farklı bir çözüm aynı zamanda sektördeki küçük oyuncuların rekabetçi ortamda kaliteden ödün vermeden ayakta kalmaları adına çok büyük bir önem arz etmektedir

Etiketler:
Konut, gayrimenkul, beylikdüzü, istanbul, esenyurt
Yorum Yap

İstenilen alanları doldurarak haber hakkında yorumunuzu gönderebilirsiniz.

Yorumlar

Bu haber için yapılan 0 yorumu görüntülemektesiniz.