Dolar yükselişi yabancıya konut satışını etkiledi mi?

  • Yazar: Mücahid İnanç
  • 23.05.2018
  • 0 YORUM
Dolar yükselişi yabancıya konut satışını etkiledi mi?

Türkiye’deki dolar artışı hız kesmeden devam ediyor. Seçim zamanına kadar daha da yükseleceğini tahmin eden ekonomistler bu durumun engellemesi için girişimler bekliyor. Doların bu kadar artışı gayrimenkul piyasasını nasıl etkiliyor? Türkiye’ye yabancı yatırımda son durum nedir? Son günlerde en çok sorulan soruların cevabını yabancılara gayrimenkul danışmanlığı yapan PropertyTR şirketinin genel müdürü Yusuf Boz yanıtladı.

Türkiye’de dolar tarihi rekoru kırdı. Hükümet bu durum hakkında önlemlerini almaya çalışırken, yurtdışından gelen baskılar ve tehditlere karşı da dik durmaya devam ediyor. İnatla faizlerin arttırılması yönünde talimat gelirken Cumhurbaşkanı Erdoğan durumun stabil kalmasını istedi. Bunlara rağmen ülkede ekonomide bir çöküş meydana gelmedi. Bu durum sadece Türk Lirasının değer kaybetmesine sebep oldu.

Gayrimenkul sektörü ise bu durumdan fazla etkilenmeyen alanlardan birisi oldu. Özellikle yabancı yatırımcıya bakıldığı vakit her geçen ay konut alımını arttırıyor. Geçtiğimiz bir önceki aya göre yabancıya konut satışında yüzde 26’lık bir artış yaşandı. Bu konuda Yusuf Boz şunları söyledi: “Dolardaki bu artışı seçimlere kadar bekliyoruz. Özellikle Arap yatırımcı konut alımına hızla devam ediyor. Fakat şöyle bir durum var ki Avrupalı yatırımcı endişeli olarak yaklaşıyor. Yurtdışından yapılan açıklamalar ve Türkiye’ye verilen güvensizlik notları konut alımında Avrupalı yatırımcıyı durmasına sebep oluyor” dedi.

Gayrimenkul sektöründe elinde yabancı portföyü olan kazancına devam edeceği gözüküyor. Türk Lirası’nın değer kaybetmesi yabancı yatırımcıyı ister istemez Türkiye’ye de yönlendiriyor. Boz “Özellikle erken seçimle beraber dolardaki artış çok hızlı ilerliyor. Dövizdeki bu hareketlilik yabancı yatırımcıyı biraz endişelendirir diye düşünüyorduk fakat yatırımcı konut alımını düşürmedi. Yerli yatırımcı ise konut alımını seçim sonrasına bıraktı. Her seçim öncesi Türkiye’de aynı senaryonun yaşanması Arap yatırımcıyı Türkiye’den geri adım atmasına sebep olmadı. Seçim sonrası iktidarın aynı şekilde devam etmesi halinde bu durumların normalleşeceğine inanıyoruz” dedi.

Dolardaki bu hareketliliğin kısa zamanda yaşanması çok kalıcı olmadığını gösteriyor. Fakat yabancı yatırımcı konut alsa da yerli yatırımcı konut alımından uzak duruyor. Özellikle hükümetin atacağı adımı takip eden yatırımcılar önümüzdeki günlerde gayrimenkul sektörüne yatırımı yapıp yapmayacağı konusunda karar verecektir. PropertyTr genel müdürü Yusuf Boz ise “Kritik seçim öncesi ve Ramazan dolayısı ile bu ay satışların bir önceki aya oranla azalacağını tahmin ediyoruz. Fakat 24 Haziran seçimleri ile beraber istikrarın devam etmesi, hükümetin kurulmasıyla beraber konut satışında artışın geleceğini tahmin ediyoruz. Yabancı yatırımcıların ise gidişatını hükümetin alacağı kararlar ve adımlarla şekillendirecektir” dedi.

Etiketler:
PropertyTR ,Yusuf Boz , dolar
Yorum Yap

İstenilen alanları doldurarak haber hakkında yorumunuzu gönderebilirsiniz.

Yorumlar

Bu haber için yapılan 0 yorumu görüntülemektesiniz.