Boz "Konut satışları beklediğimiz gibi"

  • Yazar: Mücahid İnanç
  • 19.01.2018
  • 0 YORUM
Boz

Türkiye’de 2017’de satılan konut sayısı açıklandı. 2016 yılı baz aldığımız da yüzde 5,1 artış yaşanarak 1 milyon 409 bin 314 oldu.  Yıl sonuna doğru Reva Gayrimenkul Genel Müdürü Yusuf Boz ile yapmış olduğumuz yıl değerlendirmesi sonuçlarını verdi. Boz, 2017’de satışların iyi gittiğini, belli dönemlerde duraklama olsa da artışların yaşanacağı söylemişti. 2017 sonuçlarına baktığımız vakit Boz’un değerlendirmeleri doğru çıktı.

2017 değerlendirmelerinde yapmış olduğu doğru tahminlerinden sonra Reva Gayrimenkul Genel Müdürü Yusuf Boz ile yeni yılla beraber gayrimenkul sektörünü değerlendirdik. Konut satışları 2017’de geçen yıla oranla iyi bir artış sergiledi. İstanbul’da 238.383 konut, Ankara’da 150.561 konut, İzmir’de 84.184 konut satışı gerçekleşti. Boz “2017 yılında konut satışlarında hem yerli hem yabancı müşteriler yoğun ilgi gösterdi. Büyükşehirler yine beklediğimiz gibi konut satışlarının en fazla yaşandığı yerler oldu. 2018 ile beraber kış döneminde mevsimsellik bir duraksama yaşanmasını bekliyoruz. Fakat tahminlerimiz doğrultusunda bahar ayında 2017’nin aynı dönemine göre konut satışlarında artış yaşanacağını bekliyoruz” dedi.

Gayrimenkul sektöründe kış döneminde konut satışlarında durağanlık yaşandı. TÜİK 2017 Aralık ayının sonuçları açıkladı. Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6,8 azalarak 132.972 oldu. Boz, yıl sonunda dünya üzerinde yaşanan ekonomik krizin etkilerini gayrimenkul sektöründe de yaşanacağını söylemişti. Fakat gelecek dönemler için yıl sonunda yapmış olduğu değerlendirmeyi tekrarladı. “Avrupa ve Amerika’da yaşanan sıkıntılar, özellikle Kudüs olayı ile birlikte Arap yatırımcılar sermayelerini güvenilir ve kendilerine yakın bir ülke arayışına girdiler. Bunun sonucunda Türkiye’yi seçtiler ve yatırımlarını burada yapmaya başladılar” dedi. TÜİK sonuçlarına baktığımız da yabancı müşteriye satışların arttığını görmekteyiz. TÜİK verilerine göre 2017 yılında bir önceki yıla göre yüzde 22,2 oranında artış yaşandı.  En çok satış Irak vatandaşlarına yapılırken sırasıyla Suudi Arabistan, Kuveyt ve Afganistan Irak’ı takip etti.

Reva Gayrimenkul Genel Müdürü Yusuf Boz, 2018 yılının geçtiğimiz yıla göre daha iyi olmasını, ülkemizin bulunduğu durumdan daha iyi yerlere gelmesini temenni etti. Ayrıca, yabancıların ülkemize ilgilerin artarak devam ettiğini, özellikle Katar’da yapılan fuarın Türkiye-Arap dünyasındaki ilişkilerin artmasına sebep olduğunu söyledi.

Etiketler:
Reva Gayrimenkul , Yusuf Boz, konut sayısı
Yorum Yap

İstenilen alanları doldurarak haber hakkında yorumunuzu gönderebilirsiniz.

Yorumlar

Bu haber için yapılan 0 yorumu görüntülemektesiniz.