Boz "Kiralık konut piyasası hareketlendi"

  • Yazar: Mücahid İnanç
  • 19.09.2018
  • 0 YORUM
Boz

Eğitim öğretim sezonunun açılması ile öğrenciler üniversitelerin bulunduğu şehirlere gitmeye başladı. Aile yanında yaşayanlardan farklı olarak yurt ve kiralık daire arayışları başladı.

Üniversite sayısının ve öğrencilerin en fazla olduğu şehir olan İstanbul’da ikinci el konutlarda hareketlilik başladı. Megakent İstanbul’a her yerden öğrenciler okumak için gelmeye başladı. Yurtların yanı sıra kiralık evlerde çok hızlı verilmeye başlandı. PropertyTR Genel Müdürü Yusuf Boz “Geçtiğimiz zorlu dönemde ev satışlarında yavaşlama olduğunu gördük. Özellikle yerli piyasasında konut almak yerine kiralık konutlar tercih ediliyor. Yabancı piyasası ise dövizin hareketliliğinden dolayı biraz tedirgin yaklaşıyor. Fakat üniversitelerin başlayacak olması kiralık konut piyasasını canlandırdı. Bir araya gelen genellikle 2 veya 3 arkadaş 1+1 ve 2+1 daireleri kiralıyor. Özellikle İstanbul’un en merkezi noktalarından olan Beşiktaş, Kadıköy, Mecidiyeköy, Bakırköy ve Fatih bölgelerini tercih ediyor. Bu ilçelerde ise kiralık konutlar 1.000 liradan başlayıp 3.500 liraya kadar yükseliyor” dedi.

Özel yurtların kiralık konutlarla eşdeğer fiyatlarda olması öğrencilerin eve çıkmasına sebep oluyor. Öğrenciler genellikle sosyal alanlara, okula ve merkezlere rahat ulaşabilecekleri yerleri tercih ediyor. Hem kirayı ortak ödeyecek ev arkadaşı olması hem kendi yaşantısı olması yurtların yanı sıra kiralık konutlara yönelmeyi sağlıyor. PropertyTR Genel Müdürü Yusuf Boz, bu durumun kiralık konut piyasasını canlandırdığını belirtti. Özellikle öğrencilerin 1+1 ve 2+1 daireleri kiraladıklarını söyledi. Boz “Üniversitelerin açılacak olması ile bize gelen taleplerde hep merkezi ve küçük daire seçenekleri oluyor. Şuan kiralık daire bulmakta zorlanmaya başladık. Sınav sonuçlarının açıklanması ile birlikte öğrenciler ve velileri İstanbul’a akın etmeye başladı. Özellikle Fatih, Beşiktaş, Kadıköy gibi ilçeler ilk sırada tercih ediliyor. Konut satışında son dönemlerde duraksama olsa da kiralık konut piyasası çok hareketlendi” dedi.

Boz piyasanın geçen sene oranla kiralarda da yüzde 15-20 bandında yükselme olduğunu belirtti. Öğrencilerin talep ettiği ilçelerde kiraların 1.000 liradan başlayıp 3.500 liraya kadar yükseldiğini söyleyen Boz, “kiraların bu kadar değişken olması öğrencilerin talepleri doğrultusunda gerçekleşiyor. Sosyal alanlara, toplu taşıma araçlarına ve binanın yaşına bağlı olarak kiralarda farklılık gösteriyor” dedi. PropertyTR Genel Müdürü Yusuf Boz son olarak ise 2018-2019 yılı eğitim öğretim hayatı tüm öğrencilere başarı getirmesi temennisinde bulundu.

Etiketler:
PropertyTR , Yusuf Boz, kiralık konut
Yorum Yap

İstenilen alanları doldurarak haber hakkında yorumunuzu gönderebilirsiniz.

Yorumlar

Bu haber için yapılan 0 yorumu görüntülemektesiniz.