Boz Haziran ayı konut satışlarını değerlendirdi

  • Yazar: Mücahid İnanç
  • 21.07.2018
  • 0 YORUM
Boz Haziran ayı konut satışlarını değerlendirdi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2018 Haziran ayı konut satış istatistiklerini açıkladı. Buna göre Türkiye genelinde konut satışları 2018 Haziran ayı baz alındığında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 22,4 oranında bir artış göstererek 119 bin 413 oldu.

Konut satışlarında her zaman olduğu gibi İstanbul ilk sırada yer aldı. 20 bin 547 konut satışı ile İstanbul zirvedeki yerini korurken 12 bin 78 konut satışı ile Ankara, 6 bin 888 konut satışı ile İzmir takip etti. Yerli ve yabancı talebindeki artışı geçtiğimiz yıl baz alındığında arttığını görmekteyiz. Konu ile ilgili PropertyTR Genel Müdürü Yusuf Boz şunları söyledi: “Seçim öncesi tedirginlik yaşayan yatırımcı, istikrarın sürmesi ve hükümetin devam etmesiyle tekrardan gayrimenkul yatırımına döndü. Özellikle yabancı yatırımcı yurt dışından aldığı yanlış bilgiler yüzünden Türkiye’den elini çekmeyi hedefliyordu. Fakat seçimlerin ardından Türkiye’ye güven duygusu tekrar arttı. Son 1-2 hatalık süreçte konut satışlarında yüksek bir artış yaşandı. Özellikle Ortadoğu ülkelerindeki yatırımcı Türkiye’den konut aldı” dedi.

Türkiye genelinde ilk defa satılan konut sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 25,6 artış göstererek 57 bin 64 konut satışı gerçekleşti. İstanbul’da 9 bin 923, Ankara 4 bin 279 ve İzmir’de 2 bin 937 konut satışı gerçekleşti. Boz “Çoğu yabancı yatırımcı seçim öncesi dövizdeki hareketliliği fırsata çevirerek yatırım amaçlı sıfır daireler aldı. Her seçimde aynı senaryonun yaşandığı bilen büyük yatırım kitlesi seçimden sonra dövizdeki azalmayı tahmin ettiği için Haziran ayında büyük oranda yatırım gerçekleştirdi. Avrupa’dan Türkiye’ye yatırım az olsa da Arap yatırımcı Türkiye’ye olan güven duygusu yüksek. Yapmış olduğumuz araştırmalar sonucunda bu sayıların daha da artacağı sonucuna varıyoruz” dedi.

PropertyTR şirketi yabancı yatırımcılara sadece gayrimenkul ile ilgili değil Türkiye’ye ilgili de temel bilgileri verdiklerini söyleyen Boz, “Güvenirliliğimiz her geçen daha da artıyor. Yapmış olduğumuz araştırmalar ve verdiğimiz doğru bilgiler sayesinde yabancı yatırımcıların kazançları katladık. Bu da bizim piyasada güvenirliliğimizi arttırdı” dedi. Haziran ayında yabancı vatandaşın aldığı konutun bir önceki yılın aynı ayına göre artış gösterdi. Haziran ayında 315 konut alımı ile Irak zirvede bulunurken 228 konut ile İran, 169 konut ile Rusya, 139 konut ile Afganistan ve 110 konut ile Suudi Arabistan izledi.

Etiketler:
PropertyTR,TÜİK,Yusuf Boz
Yorum Yap

İstenilen alanları doldurarak haber hakkında yorumunuzu gönderebilirsiniz.

Yorumlar

Bu haber için yapılan 0 yorumu görüntülemektesiniz.