Şirket Haberleri

Gayrimenkul şirketlerinin en son haberleri

Ülkemiz ekonomisinin lokomotifi olan inşaat sektörünün kalbi Marmara Bölgesi’nde atıyor ve Tesisat ve İnşaat Malzemeleri Federasyonu (TİMFED) tarafından yapılan son açıklama da Marmara Bölgesi’nin inşaat sektörü açısından önemini doğruluyor. Sektöre ilişkin araştırma raporlarıyla iş dünyası kadar konut almayı düşünen ve ayrıca yatırımlarını konut sektöründe değerlendirmek isteyenlerin de düşüncelerine yön veren TİMFED son yayımladığı raporla Marmara Bölgesi sınırları dâhilinde 2017 yılının sonuna kadar 479 bin 452 dairenin satılacağı öngöründe bulundu.

Anadolu geneli için toplam konut satışlarının yılsonunda 400 bine yaklaşacağı öngörüsünü paylaşan TİMFED raporunda; sektörün kalbinin attığı Marmara Bölgesi’nde beklenen 480 bine yakıt konut satışının gerçekleşmesi durumunda inşaat sektöründeki büyüme oranının %7,5 civarında olacağını söylendi. Kentsel dönüşüm çerçevesinde İstanbul’un mega ilçelerinde hayata geçirilecek projelerin önümüzdeki yıl inşaat sektöründe büyük hareketlenmeye neden olacağının açıklandığı raporda, bu hareketliliğin ülkemiz ekonomisi için de büyük avantaj sağlayacağına değinildi.

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından paylaşılan son araştırma sonuçları ise bu yılın Ağustos ayında gerçekleşen toplam konut satışının, önceki yılın aynı dönemine göre %4,7 oranında daha fazla olduğunu gösteriyor. Yaz sonlarından itibaren konut satışında ivmeli bir hareketliliğin yaşanması, yılsonuna kadar inşaat sektörünün hızla büyümeye ve konut satışlarının Marmara Bölgesi ve özellikle İstanbul merkezleri olarak katlanarak artacağını göstermekte. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayımlanan veriler ayrıca ipotekli satışlarda da önceki senenin aynı dönemine nazaran %6’yı aşan bir artış olduğunu gösteriyor. Araştırma sonuçlarına göre aynı ayda ilk defa satılan sıfır konutların sayısı ise bir önceki yıla göre %5 artış göstererek, 56 bini aştı. İlk konut satışlarında İstanbul 9 bini aşan konutla ilk sırada yer alırken mega kenti Başkent Ankara ve İzmir takip etti.

Yabancılara konut satışına yönelik düzenlemelerin ardından inşaat sektöründe yaşanan hareketlilik, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayımlanan araştırma sonuçlarında da etkisini gösteriyor. Zira bir önceki yılın aynı ayıyla kıyaslandığında, bu sene yabancılara yönelik konut satışlarında %11’i aşan bir artış olduğu dikkat çekiyor. Bu dönemde ülkemizden konut alan yabancıların başında Irak vatandaşları gelirken, Iraklıları Suudi Arabistan vatandaşlarıyla Kuveyt ve Rusya Federasyonu uyruklular takip etti.

 t-->