Sınavsız sistem ev fiyatlarını etkiledi!

Sınavsız sistem ev fiyatlarını etkiledi!

      Sınavsız liseye geçiş ile birlikte gayrimenkul piyasasında da konut fiyatlarında değişiklik oldu. Yeni sisteme göre evine yakın yerdeki liseye gidecek olan öğrenciler için okula yakın evlerin fiyatlarında artış meydana geldi.

       Kaliteli liselere yakın olmak için veliler şimdiden ev bakmaya başladı. Çocuğunun iyi bir eğitim ve istediği bir liseye gitmesi için oradaki evlere taşınmayı planlıyorlar. Bu sebeple liselerin yanındaki evlerde de konut fiyatları artmaya başladı.

       Yeni sisteme göre öğrenciler adreslerine en yakın 5 okul seçebilecek veya Türkiye’nin üst düzey okullarına ise sınav ile geçilecek. Sınavsız okula geçecek olanlar için kriter okula yakın olmak. Bunu değerlendiren emlak piyasası velilere fen lisesine yakın evlerin fiyatlarını arttığını söylüyor. Artık ev alırken yeni kriter okula yakın.

       İkametgahla girilebilecek olan liselere veliler ekstradan para vermeyi gözden çıkarmaları gerekiyor.Fen liselerine yakın evlerin kiraları normalde 1.500 TL ve 2.000 TL iken şimdi 3.000 TL’ye yaklaştığını belirtiyorlar. Yeni sistem hem konut fiyatlarını hem de kiraların artışına sebep oldu.

Benzer Haberler
Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi İçin Beklenen Görüşme Bugün

Bugün yapılması beklenen Türkiye-Azerbaycan-Gürcistan tarafından gerçekleşecek olan Üçlü Bakanlar Toplantısı'nda Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi de görüşülecekler listesinde.18 Temmuz'da Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de..

Helsinki Şehri Altında Büyük Bir Tünel İnşaatı Yapılacak

Finlandiya, iki büyük inşaat firmasının Helsinki altında büyük bir tünel inşaatı yapacağını açıkladı.Helsinki Şehir Merkezi Tünel Projesi’yle ilgili terk edildiği görüşü hâkimdi ancak proje yeniden hayata geçirilmek üzere ta..