Sınav sistemi gayrimenkulü nasıl etkiledi?

  • Yazar: Mücahid İnanç
  • 23.11.2017
  • 77 OKUNMA
  • 0 YORUM

Genel Koordinatör

Mücahid İnanç
mucahid.inanc@gayrimenkulprojeleri.net

       Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın liseye geçiş sınavı olan TEOG sınavını kaldırdı. Bununla beraber öğrencilerin nasıl liseye geçeceği konusunda sorular gelmeye başladı. Bakan Yılmaz, artık sınav sisteminin olmayacağını ve öğrencinin evine en yakın okula gitmesi kararı çıktı. “En iyi okul en yakın okuldur.” sloganı ile öğrenciler evlerine en yakın okula gitmesi kararlaştırıldı. Bu sistemin nasıl olacağı soruları akıllarda dolaşırken, gayrimenkul piyasası da hareketlenmeye başladı.

       Veliler sistem gereği evinin yakınındaki okulu beğenmeyince beğendiği okul etrafında ev bakmaya başladı. Özellikle internete evini koyanlar evin özelliklerine şu Anadolu Lisesi’ne yakın şu Fen Lisesi’ne yakın gibi maddelerde eklemeye başladı. Tabi ki bir anda sistemin değişmesiyle gayrimenkul fiyatlarında da değişiklik oldu. Eğitimi ve başarısı iyi olan okullara yakın evlerin kiraları neredeyse iki katına yükseldi.

       Çocuğunun geleceği için tüm emeklerini harcayan veliler şimdi de evlerini değiştirmeye başladı.  Çocuğu iyi yerde eğitim alsın, iyi öğretmen kadrosu olan okulları seçmek için artık evini bile değiştiriyor. Fen Lisesi, Anadolu Lisesi’ndeki başarı derecelerine bakıp, başarılı öğretmen kadrosuna göre evlerini taşımaya başlayacaklar. Fakat öyle gözüküyor ki yeni sistem velilerin cebini epeyce yakacak gibi duruyor.

       Sistem ne getirir nasıl olur bilinmez ama görünen o ki çocuğu için çabalayan aileler için hayatlarında değişiklik yapmaları gerekecek. Hem bulunduğu çevreden ayrılacak hem de daha çok harcama yapacak gibi gözüküyorlar. Çünkü daha sistem resmi gazetelere düştüğü andan itibaren ev kiralarında inanılmaz derece de bir artış meydana geldi. Aynı özellikteki ev sadece yanındaki başarılı liseden dolayı fiyatını ikiye katladı. Gelecek dönemlerde bu sistemin kime yarar kime zarar vereceğini oturup izleyeceğiz.

Etiketler:
İsmet Yılmaz,TEOG, lise

MAKALE 728X90

Yorum Yap

İstenilen alanları doldurarak haber hakkında yorumunuzu gönderebilirsiniz.

Yorumlar

Bu makale için yapılan 0 yorumu görüntülemektesiniz.