Sıfır Ev Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

 • Yazar: Hamza Gundogan
 • 29.08.2018
 • 0 YORUM

Hamza Gundogan
hamza@gayrimenkulprojeleri.net

Ev sahibi olmak sanıldığı kadar kolay değildir. Uzun vadede getiri sağlayacak, avantajlı ve kullanışlı bir ev satın alabilmek adına dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar vardır. Sıfır ev alırken nelere dikkat etmek gerekir? Araştırmasında olanların öncelikle krediyle mi yoksa peşin mi ödeme yapacaklarına karar vermelerinde fayda vardır. Borç ödeme aşamasında problem yaşamamak adına ev alırken doğru bir planının oluşturulması önemlidir.

Bankaların Faiz Oranlarını Araştırmak

Kredi çekmek isteyenlerin sıfır ev alırken dikkat etmeleri gereken en önemli unsurlardan bir tanesi bankaların faiz oranlarıdır. Özel ve devlet bankalarının hem faiz oranları hem de vade seçenekleri birbirinden farklılık gösterir.

 • Bu noktada düşük faizli bankaları tercih etmek, ödeme aşamasında zorluk yaşamamak açısından avantajlıdır.
 • Yine aynı şekilde kredi kullanabilmek için aylık bir gelirin olmasına da dikkat edilmelidir.
 • Kredi notu yüksek olan tüketiciler kısa süre içerisinde problemsiz bir şekilde ev sahibi olma imkanı elde ederler.
 • Bankaların faiz oranları dışında, belirli dönemlerde oluşturdukları konut kredisi kampanyalarını da değerlendirmek önemlidir.

Bu sayede kontrollü ve problemsiz bir şekilde ev sahibi olmak mümkündür.

Kullanılan Malzeme Ve Yapılar 

Sıfır ev alırken her ne kadar eski ya da dökük bir parça olmasa da kullanılan malzeme son derece önemlidir. Bu noktada ise inşaat firmasının güvenilir ve kaliteli olması önem taşır. İlk kez ev sahibi olacakların başvuru yapmadan önce iyi bir firma araştırmasında girmelerinde yarar vardır.

 • Profesyonel ve Türkiye’nin farklı illerinde de konut projeleri gerçekleştiren firmalar, müşterilerin memnun olması adına yenilikler sunar.
 • Balkon, kapı, pencere, mutfak ve banyo dolapları gibi alanların kontrol edilmesi, sıfır ev sahibi olacakların dikkat etmeleri gereken temel unsurlar arasındadır.

Malzeme garantisi şart: Bazı inşaat firmaları kullanıcılarını memnun edebilmek adına malzeme garantisi verir. Evin kapıları, dolapları ya da pencereleri ile ilgili bir problem yaşanması durumunda değişim sağlar. Bu durum sıfır binalarda tercih edilecek unsurlar arasındadır.

Ruhsatsız Ev Almamaya Dikkat

Ruhsatsız ev almamak dikkat edilecek temel unsurlardan bir tanesidir. Yeni yapılan bir binanın en az %80’inin tamamlanmış olması, kredi çekerken dikkat edilen temel unsurlar arasındadır.

 • Yine aynı şekilde alınacak evin iskan belgesinin ve ruhsatının da olması gerekir.
 • Ruhsatsız ev daha sonrasında bir problem yaşanmasına neden olur.
 • Bu durum ise banka kredisi kullanacakların mağdur olmalarına ya da işlem yaparken olumsuz sonuçlanmasına zemin hazırlar.
 • Ev alma konusunda deneyimsiz olanların bu tür unsurlara dikkat etmeleri sorunsuz bir şekilde dairelerini kullanabilmelerine yardımcı olur.

Sıfır ev almak isteyenlerin binanın tamamen bitmesine dikkat etmeleri önemlidir.

Kullanışlı Ve Uzun Vadede Değer Kazanıyor Olması

Sıfır ev alırken nelere dikkat etmek gerekir konusunda yatırımcıların uzun vadede değer kazanacak daireleri tercih etmelerinde fayda vardır. Bu noktada ise dairenin konumu ve merkezi bir noktada olması önem taşır. İşlek bir cadde üzerindeki ya da popüler bir semtteki evler uzun vadede değerini katlar ve yatırımcısının avantaj sağlamasına zemin hazırlar. Özellikle sıfır ev alırken, binanın konumuna, içinin özelliklerine ve kullanışlı olmasına dikkat etmekte yarar vardır.

Etiketler:
Sıfır Ev Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

MAKALE 728X90

Yorum Yap

İstenilen alanları doldurarak haber hakkında yorumunuzu gönderebilirsiniz.

Yorumlar

Bu makale için yapılan 0 yorumu görüntülemektesiniz.