Yabancıya konut satışı arttı

  • Yazar: Mücahid İnanç
  • 22.01.2018
  • 0 YORUM
Yabancıya konut satışı arttı

2017’de yabancıya konut satış verileri belirlendi. Inter Press’in toplamış olduğu veriler doğrultusunda 22 bin 234 konut satışı gerçekleşmiş. Bu sayı geçen sene baz alındığında yüzde 22,2 bir artış olduğunu göstermekte. Satışlarda İstanbul 8 bin 182 konut ile  üstünlüğü sağlarken ondan sonra Antalya, Bursa ve Yalova aldı.

Bu veriler doğrultusunda Reva Gayrimenkul Genel Müdürü Yusuf Boz açıklamalarda bulundu. Boz, “Şirket olarak özellikle yabancı müşteriye satış odaklıyız. Bizde kendi bünyemizde sadece İstanbul bazlı satışlarımıza ve gelen taleplere baktığımız da büyük bir artış yaşandığını gördük. 2018’de bu artışın daha fazlasını bekliyoruz” dedi.

2017 senesinde yabancılara satış artarken, hangi ülke vatandaşlarının yoğun ilgi gösterdiği de verilerle saptanmış oldu. Buna göre Irak birinci sırayı alırken, ardından Suudi Arabistan, Kuveyt, Rusya ve Afganistan’ın geldiğini görüyoruz. Bu konu hakkında Boz, “Özellikle İstanbul, Trabzon gibi yeşil, mavi, boğaz, cami gibi etkileyici özelliklere sahip şehirlere Suudi Arabistanlı vatandaşlar çok ilgi gösterdi. Yapılan araştırmada ilk 5 ülke içerisinde tek Avrupa ülkesi olan Rusya’yı görüyoruz. Eskiden beri bilinen şu ki Rus halkının Akdeniz hayranlığı. Bizimde Antalya’da bulunan ofisimizdeki satışlarımıza baktığımız da yerli müşteriden çok Rus vatandaşların konut satın aldıklarını gördük”  Son zamanlarda markalı projelerin Antalya’da inşası ile değerine değer kattığını belirten Reva Gayrimenkul Genel Müdürü Yusuf Boz, gelecek dönemlerde daha popüler ve ilgi çekici bir şehir olacağını vurguladı.

2017’de genel satışlarda ise yine bir artış olduğu açıklandı. Geçen yıla göre yüzde 5,1 artış göstererek 1 milyon 409 bin 314 oldu. Konut satışlarında en fazla satış 238 bin 383 ile İstanbul olurken, en az satış 124 konut ile Hakkari’de gerçekleşti.   

Etiketler:
Inter Press,Reva Gayrimenkul,Yusuf Boz
Yorum Yap

İstenilen alanları doldurarak haber hakkında yorumunuzu gönderebilirsiniz.

Yorumlar

Bu haber için yapılan 0 yorumu görüntülemektesiniz.