Yabancılara Türk vatandaşlığı müjdesi

  • Yazar: Mücahid İnanç
  • 19.09.2018
  • 0 YORUM
Yabancılara Türk vatandaşlığı müjdesi

Yabancıların Türkiye vatandaşı olması ile ilgili bazı düzenlemeler getirildi. Vatandaşlığa geçiş için gereken konut yatırım fiyatlarında değişiklik gerçekleşti. Resmi Gazete’de bugün yayınlanan habere göre yabancıların Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına hak kazanmak için öngörülen sabit sermaye tutarı 2 milyondan 500 bin dolara indirildi. Ayrıca, Türkiye’de konut sahibi olan yabancıların vatandaşlığa geçişi için gereken asgari taşınmaz bedeli ise 1 milyon dolardan 250 bin dolara çekildi.

2010 yılında yürürlüğe giren “istisnai olarak Türk vatandaşlığını” kazanmalarını düzenleyen 20.maddesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası ile düzenleme getirildi. Yapılan bazı düzenlemeler ile Türkiye vatandaşlığına geçişteki gerekli konut yatırım fiyatlarında düşüş yapıldı.

İnşaat firmalarında da talepleri doğrultusunda yabancıların Türkiye’de vatandaşlığa geçişi için gerekli asgari ücret 1 milyondan dolardan 250 bin dolara çekildi. Ayrıca Vatandaşlığa hak kazanma şartları arasında en az 100 kişiye istihdam ifadesi de 50 kişi olarak değiştirildi. Türkiye’deki bankalarda tutulması gereken mevduat miktarı ise 3 milyon dolardan 500 bin dolara çekildi.

İŞTE O YÖNETMELİK:

Cumhurbaşkanı kararıyla yapılan değişikliklerin ardından ilgili yönetmeliği 20'nci maddesinin ikinci fıkrasının yeni hali şöyle oldu:

"(2) Aşağıdaki şartlardan herhangi birini sağlayan yabancı, Kanunun 12'nci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında Cumhurbaşkanı kararı ile Türk vatandaşlığını kazanabilir:

a) En az 500.000 Amerikan Doları veya karşılığı döviz ya da karşılığı Türk Lirası tutarında sabit sermaye yatırımı gerçekleştirdiği Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca tespit edilen,

b) En az 250.000 Amerikan Doları veya karşılığı döviz ya da karşılığı Türk Lirası tutarında taşınmazı tapu kayıtlarına üç yıl satılmaması şerhi koyulmak şartıyla satın aldığı Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca tespit edilen,

c) En az 50 kişilik istihdam oluşturduğu Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca tespit edilen,

ç) En az 500.000 Amerikan Doları veya karşılığı döviz ya da karşılığı Türk Lirası tutarında mevduatı üç yıl tutma şartıyla Türkiye'de faaliyet gösteren bankalara yatırdığı Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunca tespit edilen,

d) En az 500.000 Amerikan Doları veya karşılığı döviz ya da karşılığı Türk Lirası tutarında Devlet borçlanma araçlarını üç yıl tutmak şartıyla satın aldığı Hazine ve Maliye Bakanlığınca tespit edilen.

e) En az 500.000 Amerikan Doları veya karşılığı döviz ya da karşılığı Türk Lirası tutarında gayrimenkul yatırım fonu katılma payı veya girişim sermayesi yatırım fonu katılma payını en az üç yıl elinde tutma şartıyla satın aldığı Sermaye Piyasası Kurulunca tespit edilen."

Etiketler:
Türkiye vatandaşı, konut , İnşaat
Yorum Yap

İstenilen alanları doldurarak haber hakkında yorumunuzu gönderebilirsiniz.

Yorumlar

Bu haber için yapılan 0 yorumu görüntülemektesiniz.