Yabancı ülkede vatandaş olmak için gayrimenkul yatırımı

  • Yazar: Mücahid İnanç
  • 30.12.2017
  • 46 OKUNMA
  • 0 YORUM
Yabancı ülkede vatandaş olmak için gayrimenkul yatırımı

Yabancı ülkede vatandaşlık almak isteyenler için gayrimenkul sektöründe belli bir miktar yatırım yapanlara vatandaşlık veriliyor.

Farklı ülkede yaşamak ve oranın vatandaşı olmak isteyenler artık belli bir yatırım karşılığı vatandaş olabiliyor. Fakat oturma izni yasası her ülkede kendi yasasına göre değişiklik gösteriyor.

Örneğin Türkiye’de vatandaşlık almak isteyen insanlar için 1 milyon dolar yatırım yapmalı ve en az 3 yıl boyunca şerh koydurmaları şart. Fakat isteyenler 100 kişiye istihdam sağlama, minimum 2 milyon dolar sabit yatırımda bulunma veya açtığı 3 milyon dolarlık mevduat hesabını 3 yıl boyunca Türkiye’de bulundurma karşılığında  da Türk vatandaşı olabiliyorlar.

İspanya’da ise durum biraz daha farklı. 500 bin avro tutarında gayrimenkul yatırımı yapmak gerekiyor. Bu yatırım ile İspanya’da hem oturma izni hem de çalışma ve sosyal haklara sahip oluyor. İlk olarak oturma izni süresi 2 yıl daha sonra gayrimenkul yatırımı 5 yıl ve ardından 10 yıl kalabilmek için İspanyolca sınav yapılıyor.

Letonya’da vatandaş olmak isteyen yabancılar ise 250 bin avro gayrimenkul satın alma ve yüzde 5 vergi vermek zorunda. Öncelikle geçici oturma izni veriliyor. Şehirlere göre de değişiklik gösteriyor. Büyükşehirlerde 143 bin avro kırsal bölgelerde 71 bin 500 avro ödeme yapılması gerekiyor.

Son olarak Portekiz’de ise iki yol sunuluyor. Birincisi, 500 bin avro gayrimenkul yatırımı, ikincisi 1 milyon avro tutarındaki finans yatırımı. Sürekli oturum ise gerekli şartlar sonrasında 5 yıl sonra veriliyor.

Etiketler:
Yabancı ülke, gayrimenkul sektörü, Türkiye
Yorum Yap

İstenilen alanları doldurarak haber hakkında yorumunuzu gönderebilirsiniz.

Yorumlar

Bu haber için yapılan 0 yorumu görüntülemektesiniz.