Üsküdar'da 1+1 konuta ruhsat yok!

  • Yazar: Mücahid İnanç
  • 26.12.2017
  • 38 OKUNMA
  • 0 YORUM
Üsküdar'da 1+1 konuta ruhsat yok!

Kentsel dönüşümünün devam ettiği Üsküdar’da Belediye Başkanı Hilmi Türkmen basın ile bir araya geldi. Üsküdar’da görüntüyü bozan yüksek yapıların olmayacağını belirten Türkmen, maksimum 6 katlı binalara izin verileceğini söyledi.  

Üsküdar’da hızlı bir şekilde kentsel dönüşümün başlatıldı. İstanbul gibi deprem kuşağında yer aldığı için Üsküdar’daki eski yapıların yenilenmesi veya yıkılıp yenisinin yapılması gerekiyor. Başkan Türkmen Üsküdar’daki yapıların yüzde 70-80’ni kaçak olduğu söyledi.

Kentsel dönüşüm ile ilgili önemli bilgiler veren Türkmen, “Üsküdar'da kentsel dönüşümün adına örnek dönüşüm dedik. Bizim dönüşümde kırmızı çizgilerimiz var bunlardan biri yerinde dönüşüm. Dönüşüm sonunda orada olan vatandaşlar orada oturmaya devam edecek demek. İkincisi gönüllü dönüşümdür. Bu da dönüşüme vatandaşın, tapu sahibinin rızasıyla yapılmasıdır. Üçüncüsü ise estetik dönüşüm. Madem ki dönüşümü yapacağız, estetiği de ön planda tutuyoruz. Belediyemizde estetik kurul kurduk. Bu kuruldan geçmeyen projelere ruhsat vermiyoruz. Bu projelerde binaların çatısı, balkonu, penceresi ve kapısı estetik olacak. Üsküdar Evleri geleneği başlatmak istiyoruz. Dördüncüsü , Üsküdar'da siteleşmeye karşıyız, burada siteleşme yok. Biz Üsküdar'daki mahalle hayatından memnunuz” dedi.

Üsküdar’da bir yenilik de konutlardaki oda sayısı ile geliyor. Artık konutlarda minimum 2+1 olacağını açıklandı. Hiç bir 1+1 dairelere ruhsat verilmeyeceği belirtildi.

Bölge genelindeki imar probleminin çözüldüğünü ifade eden "Üsküdar'da 30 yıllık kangren haline dönüşmüş boğaz mahallesindeki mahallelerimiz büyük problemdi. Üsküdar'ın nüfusu 550 bin. 270 bin kişinin yaşadığı boğaz mahallelerimiz var. Toplamda 16 mahalleden bahsediyoruz. Boğaz planlarından etkileniyor. Tam 33 yıldır devam eden imar problemimiz vardı. 1983 yılında çıkarılan Boğaz Kanunu'na göre bu bölgede bir plan yapılmış ancak 70 bin nüfus baz alınmış. Boğazı imarla kirletmeyelim mantığıyla yapılmış. Ancak Boğaz bölgesindeki imar yasasına aykırı olarak yapılaşma gerçekleşmiş. 70 bin nüfusluk bölgede 270 bin kişi yaşıyor. Madem yerinde dönüşüm yapacağız, o insanları yerinden edemeyiz. Bu 270 bin insanı burada barındıracak yeni plan yaptık. Bu planla birlikte aynı bölgede 450 bin kişi yaşayabilecek. Boğaz bölgesinde imar anlamında ezber bozduk. Çok zor bir imar problemini çözmüş olduk. Planla ilgili herhangi bir belirsizlik yok. Bu bölgede dönüşüm yapmak isteyenlere ruhsat vermeye başladık. Daha önce 2 kat olan imarlar Ümraniye sınırlarında 7 ile 7 buçuk kat seviyesine çıktı" diye konuştu.

Etiketler:
Hilmi Türkmen, Kentsel dönüşümü,Üsküdar
Yorum Yap

İstenilen alanları doldurarak haber hakkında yorumunuzu gönderebilirsiniz.

Yorumlar

Bu haber için yapılan 0 yorumu görüntülemektesiniz.