Türkiye'nin ilk müze oteli

  • Yazar: Mücahid İnanç
  • 03.01.2018
  • 22 OKUNMA
  • 0 YORUM
Türkiye'nin ilk müze oteli

Türkiye’nin ilk arkeolojik kalıntılar üzerine kurulan müze oteli bu sene açılıyor. Antakyalı işadamı Necmi Asfuroğlu tarafından hayata geçirilen ilk müze otel.

35 milyon harcanarak yapılan proje, Türkiye’nin ilk müze oteli olacak. Bu yıl açılacak olan otel Asfuroğlu Grup tarafından yapıldı.

2009 yılından beri yapılan ve aşamalarını anlatan Proje Müdürü Murat Tanalp, şunları söyledi; “Asfuroğlu Grubu'na ait 17 bin metrekarelik arsa 3. derece SİT alanıydı. 2009'da SİT kurallarına uyarak otel projemizi başlattık. Bir yandan da Hatay Arkeoloji Müzesi konrolünde kazılar yapılıyordu. Mayıs 2010 başta büyük mozaikler olmak üzere eserler ortaya çıkmaya başladı. Emre Arolat'ın mimarlık ofisi yeni proje hazırladı. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Anıtlar Yüksek Kurulu'ndan geçtikten sonra yeni projeyle otel inşaatımıza yeniden başladık. Arkeolojik kalıntının olmadığı 66 noktada kuyu açtık. Temel kazıkları elle açılan bu kuyulardan yükseldi. Otelin yüzde 90'ı çelik konstrüksiyondan oluştu. Bu özelliği ile Türkiye'nin ilk binası oldu” dedi.

Necmi Asfuroğlu’nun da ismini taşıyan bir Arkeolojik Müzesi yaptıklarını söyleyen Tanalp, “İnşaat tamamlanınca bu bölümler Kültür ve Turizm Bakanlığı'na devredilecek" dedi. 2009'daki ilk planda otelin 400 odalı planlandığını, yatırımın 35 milyon dolar öngörüldüğünü belirten Tanalp, "Proje müze otele dönüşünce oda sayısı 200'e indi. Yatırım bedeli de 120 milyon dolara çıktı. Otelin dışında ayrı bir müze girişi olacak. Buradaki kalıntılar M.Ö. 2. yüzyıla, Antiochia'nın ilk kurulduğu döneme uzanıyor. 5 katmanda 13 uygarlık var. Mozaik ve eserlerin üzeri açık olacak. Sadece yürüme yol ve köprüleri yapıyoruz ” dedi.

Necmi Asfuroğlu ise "2009'daki ilk projemizde iki bodrum katı planlamıştık. O nedenle 5.5 metreye indik. Eserler de o seviyede çıktı. Yani, biz iki bodrum katı planıyla yola çıkmasak, bu eserlerin farkına varılmayacaktı. Bu, bize Allah'ın bir lütfu oldu. Çok şükür ki bu yatırım için param ve varlıklarım var. Eğer bu işe krediyle başlasaydım, şimdiye kadar 500 defa iflas ederdim" dedi. Oteli 6-7 ay içinde hizmete açmayı planladıklarını aktaran Asfuroğlu, sözlerini şöyle noktaladı: "Bu proje ya bitecek, ya bitecek... Hatay'daki müze otel hizmete girdiğinde, kentin ve bölgenin önemli turizm kozu olacak gibi görünüyor."

Etiketler:
müze oteli, Necmi Asfuroğlu,Murat Tanalp
Yorum Yap

İstenilen alanları doldurarak haber hakkında yorumunuzu gönderebilirsiniz.

Yorumlar

Bu haber için yapılan 0 yorumu görüntülemektesiniz.