Tüfenkci "Türk şirketleri Katar'da büyük ilgi gördü"

  • Yazar: Mücahid İnanç
  • 18.01.2018
  • 0 YORUM
Tüfenkci

17 Ocak günü kapılarını açan Expo Turkey by Qatar fuarı için Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci açılış konuşmasında Türk şirketlerinin adeta çıkarma yaptığını belirtti.

Katar’da yapılan fuarda Türkiye-Katar ilişkilerinin arttırıldığı ve önemli bir organizasyon olduğunu belirten Tüfenkci, Katar’da Türk ürünlerine ilginin fazla olduğunu belirtti.

MÜSİAD’ın öncülüğünde yapılan 112 Türk şirketinin katıldığı 2.Expo Turkey by Qatar fuarı 19 Ocak tarihine kadar Doha’da devam edecek.

İlginin ilk günden yoğun bir şekilde başladığı gözlemlendi. Türk firmalarına ilginin çok fazla olduğu görüldü. Açılış konuşmasını yapan Bakan Tüfenkci “Bizler de Türkiye olarak bu fırsatları iyi değerlendirmeliyiz. Kalıcı ve sürdürülebilir iş birliğini artıracak projelere birlikte imza atmalıyız. Burada iş yapma şeklini iyi öğrenerek kalıcı olmamız gerekir” dedi. Katar ile ilişkileri her sene arttırıldığını, zor dönemlerinde de yanlarında olduklarını belirtti.

Türk ürünlerinin bu fuarlar sayesinde ilgi toplayacağını belirten Tüfenkci, Katar’da Türk şirketlerine ayrı bir ilgi olduğunu söyledi. Ayrıca, 2022 Dünya Kupası’nın Katar’da yapılmasından ötürü herhangi birliktelik çalışması yapılacak mı sorusu üzerine Tüfenkci, “Türk şirketlere öncelik tanıyacaklarını bizzat ifade ettiler. Bununla ilgili zaten Doğuş, TAV, Tekfen gibi firmalarımız görüşüyor ve önemli projeler gerçekleştiriyor. Türk firmaları yaklaşık 14,5 milyar dolarlık proje gerçekleştiriyorlar. Bu daha da artacak. Özellikle Cumhurbaşkanımızın haksızlığa karşı duruşunun Katar’da büyük bir memnuniyet uyandırdığını görüyoruz. Bunun meyvelerini fuarlarla, iş adamlarımızın gezileriyle alacağız”

Katar Ekonomi ve Ticaret Bakanı Şeyh Ahmed bin Casim bin Muhammed Al Sani “Katar’ın kapısı Türk şirketlerine her zaman açık. Ayrıca Türk şirketlerine ayrıcalık tanıyoruz ve bundan sonraki süreçte yeni ayrıcalıklar için değerlendirmeler yapıyoruz” dedi.

Sitemizin Genel Koordinatörü Mücahid Salih İnanç Bakanımız ile bir araya geldi.


Etiketler:
Expo Turkey by Qatar, Bülent Tüfenkci, Türkiye-Katar
Yorum Yap

İstenilen alanları doldurarak haber hakkında yorumunuzu gönderebilirsiniz.

Yorumlar

Bu haber için yapılan 0 yorumu görüntülemektesiniz.