Tapu harcı ve KDV indirimi ne zaman bitecek?

  • Yazar: Mücahid İnanç
  • 21.07.2018
  • 0 YORUM
Tapu harcı ve KDV indirimi ne zaman bitecek?

5 Mart günü Bakanlar Kurulunca alınan karar doğrultusunda tapu harcı ve KDV indirimi devam ediyor. Ev ve iş yeri sahibi olmak isteyen vatandaşların işlerini belirten süre aralığında yapmaları gerekmektedir.

Alınan karar doğrultusunda vatandaşın cebinde para kalması planlanıştır. Konut ve iş yeri için tapu harcı 20 binden 15 bine düşürülürken, satış fiyatı 300.000 TL olan bir daire için alıcı ve satıcıya ödenene toplam 12 bin TL’lik tutar 9 bine düşürüldü.

Bir süredir durgun bir hal alan gayrimenkul sektörünü canlandırabilmek için hükümette çalışmalarını hızlandırdı. Tapu harcının yanı sıra KDV indirimleri de başladı. Konut ve iş yerlerini kapsayan kampanyaya başvurular devam etmektedir.

Konut ve iş yerleri Bakanlar Kurulunca hangi özellikte olmaları gerektiği konuşuldu. Alınan karar doğrultusunda yüzde 18 olan KDV oranı yüzde 8 KDV olarak indirildi. Bu doğrultuda 500.000 TL olan bir konutun 90 bin lirası KDV iken bu fiyat 40 bin liraya düştü.

5 Mart günü başlayan tapu harcı ve KDV indirimi uygulaması 31 Ekim 2018 tarihinde sona erecek. Bu tarihe kadar yapılan işlemlerde indirimler uygulanacaktır.

Etiketler:
Bakanlar Kurulu, tapu harcı, KDV indirimi
Yorum Yap

İstenilen alanları doldurarak haber hakkında yorumunuzu gönderebilirsiniz.

Yorumlar

Bu haber için yapılan 0 yorumu görüntülemektesiniz.