REIDIN 3.Çeyrek Dönem Sonuçlarını Açıkladı

  • Yazar: Mücahid İnanç
  • 25.07.2018
  • 0 YORUM
REIDIN 3.Çeyrek Dönem Sonuçlarını Açıkladı

Türkiye Gayrimenkul Sektörü Güven Endeksi ve Fiyat Beklenti Endeksi verileri açıklandı. Bu verilere göre gelecek üç aylık dönemde gayrimenkul fiyatlarındaki artış beklentisi artış gösterdi. 

2018'in üçüncü çeyreği için hazırlanan Türkiye Gayrimenkul Sektörü Güven Endeksi ve Fiyat Beklenti Endeksi verileri REIDIN tarafından açıklandı. Söz konusu verilere göre gelecek 3 aylık dönemde gayrimenkul fiyatlarındaki artış beklentisi yüzde 4 oranında arttı. Finansal kurumlar ve bankalar olmak üzere kurumların gayrimenkul sektöre duyduğu güven yüzde 18'lik bir artışla 77 puana ulaştı ve böylece kötümser kategorisinden 'kısmen kötümser' kategorisine yükselmiş oldu.

Verilere göre kurumların ve bankaların sektöre güveni artarken, gayrimenkul danışmanları, gayrimenkul değerleme uzmanları ve gayrimenkul geliştiricilerinin güven endeksi sırasıyla yüzde 11, yüzde 23 ve yüzde 5 oranında düştü.
 
REIDIN Türkiye Gayrimenkul Sektörü Güven Endeksi değeri ise 2018 yılının 3. çeyreği için, geçen çeyrek döneme göre yüzde 13 azalarak 86 puana çıktı. Bu arada yıllık ortalamanın altına inen genel güven endeksi kısmen kötümser olarak değerlendirilirken, REIDIN Türkiye Gayrimenkul Sektörü Fiyat Beklenti Endeksi değeri ise, birinci çeyreğe göre yüzde 4 artışla 98 puan oldu.

REIDIN CEO'su Kerim Bertrand REIDIN'in, Türkiye Gayrimenkul Sektörü Güven ve Fiyat Beklenti Endeksi 2018 yılı üçüncü çeyrek sonuçlarını değerlendirdi. Geride bıraktığımız çeyrek itibariyle döviz kurunda meydana gelen hızlı yükseliş, piyasadaki volatilite, TÜFE'nin beklentilerin üstünde gelmesi gibi unsurlar gayrimenkul sektörüne yönelik duyulan güveni de olumsuz etkilediğini aktaran Kerim Bertrand, "Geçtiğimiz çeyrek dönemde gayrimenkul sektörüne olan güven kısmen kötümser bir beklentiye dönüşmüş durumdadır. Kredi faiz oranlarına ilişkin artış eğiliminin devam beklentisi ise yine banka ve finansal kuruluşlar için gayrimenkule duyulan güveni kısmen kötümser algıda bırakmıştır. Gayrimenkul danışmanları çerçevesinde baktığımızda ise gayrimenkule karşı duyulan güven endeksi kısmen iyimser kategorisinde kalsa bile, geçtiğimiz çeyrek döneme göre yaklaşık olarak 14 puan düştü. Bunu da yukarıda değindiğimiz gibi piyasalardaki belirsizliğe bağlayabiliriz." ifadelerini kullandı.

Etiketler:
REIDIN, Gayrimenkul Sektörü , Kerim Bertrand
Yorum Yap

İstenilen alanları doldurarak haber hakkında yorumunuzu gönderebilirsiniz.

Yorumlar

Bu haber için yapılan 0 yorumu görüntülemektesiniz.