Parsel Sorgulama

  • Yazar:
  • 07.07.2017
  • 0 YORUM
Parsel Sorgulama

İmar kanunlarına göre sınırlandırılmış olan arazi parçalarına parsel adı verilmektedir. Parsel alanının bir ya da birden daha çok sahibi olabilmektedir. Parsellerin sahibi devlet, kuruluş, şahıs ve bir vakıf organı olabilmektedir.  

Parsel sorgulama, emlak ve inşaat sektörü ile uğraşan her türlü arsa ve arazi sahipleri, aracılık hizmeti yapanlar, alım satım ile uğraşanlar, müteahhitler tarafından program sayesinde yapılabilmektedir. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün internet sitesinden bu sorgulamayı kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Devletin artık birçok hizmeti elektronik ortama taşıması sayesinde yapmak istediğimiz işler daha kolay bir hâl almıştır. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Parsel Sorgulama Ekranı” ile birlikte imar sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Parsel sorgulama sırasında hiçbir şifreye ihtiyacınız bulunmamaktadır. Ayrıca üyelik de gerekmemektedir.

İmar Sorgulama

İmar sorgulama yöntemi ile birlikte imar durumu öğrenilmektedir. İmar durumu, imar parseli hakkında genel bilgileri, çevresindeki yolları, teknik şartları vb. daha birçok bilgiye erişiminizi sağlamaktadır. İmar durumları bulunmuş olduğu bölgeye veya kente göre farklılık gösterebilmektedir.

İmar sorgulama belediye aracılığı ile yapılabilmektedir. Sorgulamanın yapılabilmesi için taşınmazın kayıtlı olduğu belediyeye erişim sağlamak gereklidir. İmar sorgulama yapmak isteyen bireyin öncelikle dilekçe hazırlaması gerekir. İlgili kuruma dilekçe belgesini ileterek müracaatta bulunulur. Kurum tarafından istenen diğer belgelerinde tamamlanarak teslim edilmesi gerekmektedir. İmar sorgulaması yaptırmak isteyen taşınmaz sahiplerinin elinde bulunması gereken belgeler aşağıdaki şekildedir :

Kimlik

Arsanın çap belgesi

Arsanın tapusu

Eğer sahibi olmadığınız arsa üzerinde imar sorgulama işlemi yaptırmak istiyorsanız bu mümkün değildir. Arsanın sahibi ile birlikte gidilerek imar sorgulama işlemini yaptırmanız gerekmektedir.

Parsel Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır ? 

Parsel sorgulama işlemini gerçekleştirebilmek için öncelikle https://parselsorgu.tkgm.gov.tr/ adresine erişim sağlamalısınız. Site içerisinde sorgu tipinizi ( coğrafi ve idari sorgu) seçiniz. Ardından parselin hangi ilde olduğunu seçiniz.

Ardından parselin bağlı olduğu ilçeyi seçiniz.

Mahalle veya köyü seçiniz.

Ada durumunu belirtiniz.

Son olarak ise hangi parsel olduğunu seçiniz.

Tüm bu işlemleri belirttiğimiz sıraya göre bildirmeniz gerekmektedir. Sistem tapu kadastro parsel sorgulama işleminiz de hizmeti bu şekilde sunmaktadır. Girdiğiniz bilgilerden emin olduktan sonra “Sorgula” butonuna tıklayınız. Böylece tapu kadastro parsel sorgulama işleminiz tamamlanmış olacaktır.

İzlediğiniz işlemler sonucunda parsel sorgulama işlemini tamamlamış durumdasınız. Sorgulama hakkında daha fazla detaylı bilgi almak için Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’ne giderek gerekli bilgileri alabilirsiniz.

Ada Parsel Sorgulama

Herhangi bir arsa veya arazi hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız “Ada Parsel Sorgulama” işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ada Parsel Sorgulama işlemi ile birlikte arsa ve arazi hakkında merak ettiğiniz her türlü detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Fakat Ada Parsel Sorgulama işlemi büyük çoğunlukla arsa veya arazinin kime ait olduğunu öğrenmek için kullanılmaktadır. Ayrıca arsa veya arazi hakkında genel bir bilgi sahibi olunabilir. Bu işlem sayesinde arsa ve arazinin durumu öğrenilebilir. Örneğin bir arazinin imar durumu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Ada Parsel Sorgula işlemi ile birlikte arsa ve arazinin parselini, paftasını, yerini ve adasını kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Bu kadar çok parsel sorgulama işleminden bahsetmişken parsel nedir sorusunun da cevabını verelim.

Parsel; arsa ve arazilerin imar kanunları göre uygun bir biçimde belirlendiği kara parçalarıdır. Her parsel, ada ve paftalardan meydana gelmektedir. Parseller bir veya birden daha fazla sayıda kişiye ait olabilmektedir. Bunların yanı sıra parseller bir kurum veya devlete de ait olabilmektedir.

Parsel sorgulama Bilgi Teknolojileri Daire Başkanlığı Coğrafi Bilgi Sistemleri yani CBS Şube Müdürlüğü başkanlığının sağladığı bir olanaktır. CBS parsel sorgulama işlemini kullanarak şifresiz ve üyeliksiz işlemlerinizi rahat bir şekilde yapabilirsiniz. Ada parsel sorgulama işlemi ile birlikte hem parsel paftasını hem de parsel sahibini öğrenebilirsiniz.

Pafta; belirli ölçeklerdeki büyük haritaların, modelini ve ayrıntılı planını meydana getiren her bir parçaya denilmektedir.

Ada; parseller üzerinde yer alan meydan, cadde, sokak, akarsu ve demir yoluna verilen genel isimdir.

Ada parsel sorgulama işleminizi tıpkı parsel sorgula işlemi gibi yapabilirsiniz. TKGM (Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü) sayesinde kolayca yapabilirsiniz. Tapu Kadastro Müdürlüğü’nün internet sitesini kullanarak ada parsel sorgulama gerçekleştirilebilir. Tapu kadastro parsel sorgulama yapabilmek için internet sitesine erişim sağlamanız gerekmektedir. Siteye erişim sağlandıktan sonra 2 farklı biçimde ada parsel sorgulama yapabilmektesiniz. Coğrafi sorgu ve idari sorgu olarak iki farklı biçimde parsel sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.  İdari sorgulama işlemi için parsel, ada, köy, mahalle, ilçe ve il bilgilerini sisteme girmeniz gerekmektedir. 

Bu sorgulama işlemini kendi arsa ve arazileriniz için de yapabilirsiniz. Sahip olduğunuz arsa ve araziler hakkında ayrıntılı planlara, genel bilgilere ve arsanın sizden önceki sahibinin kim olduğuna “Ada Parsel Sorgulama” işlemi ile ulaşabilirsiniz. 

Coğrafi Parsel Sorgulama

Coğrafi parsel sorgulama işleminin gerçekleştirilebilmesi için boylam ve enlem değerlerinin sisteme girilmesi gerekmektedir. Aşağıdaki resimde gösterilen ekrandaki bilgileri doldurmanız halinde karşınıza harita açılacaktır.

Parsel sorgulama sonrasında karşınıza çıkan harita aracılığı ile aradığınız arazi ve arsayı görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca bu arsa ve arazinin metrekaresi, kime ait olduğu gibi detaylı bilgilere erişim sağlayabilirsiniz.

Coğrafi tapu parsel sorgulama yapabilmek için arazinin coğrafi bilgilerine sahip olmanız gerekmektedir. Eğer arazinin coğrafi bilgisi hakkında yeterli bilgiye sahipseniz, sorgu ekranındaki arazinin boylam ve enlem değerlerini girmeniz gerekmektedir. Boylam ve enlem değerlerini doğru bir şekilde girdiğinizden emin olduktan sonra “Sorgula” butonuna tıklamalısınız. Böylece coğrafi parsel sorgulama işleminiz gerçekleşmiş olacaktır.

 

Tapu parsel sorgulama işlemi ise haritada üzerinden yapılmaktadır. Tapu parsel sorgulama işlemi Türkiye haricinde de yapılabilmektedir. Tapu parsel sorgulama işlemi sayesinde mahalle, pafta, ada, yol, bina kodu gibi bilgilere erişim sağlayabilirsiniz. Bunlara ilaveten tapu parsel sorgulama ile arsa ve arazin konumunu öğrenebilirsiniz.

Tapu parsel sorgulama sırasında bazı tanımlar hakkında bilgi sahibi olunması gerekmektedir.

Parsel: Parsel, sınırları belirlenmiş arsa ve arazilerin toplamında verilen isimdir.

Parsel Cephesi: Arsa veya arazinin yola karşı bakan cephesine parsel cephesi denilmektedir.

Parsel Derinliği: Önce ve arkada cepheler arasındaki uzaklığa denilmektedir.

Parsel Numarası: Arazi ve arsalar üzerindeki parsellerin sıralanması ile oluşur. 1’den yukarı doğru sıralama yapılmaktadır.  

Parselin Büyüklüğü: Parselin bulunduğu alanın özelliklerini belirler.

Parselasyon Planı: İmar içerisindeki paftalarda yer alan parselasyon durumunu gösteren ve de tapu tescil işlemleri dahilinde alınan ölçüyü ifade etmektedir.

Ada: Civarı çevrili olan arsaya verilen isimdir.

İmar: Alanı terk edilmişlik durumundan kurtararak yeniden düzenleme anlamına gelmektedir.

İmar Planı: İmar yapılacak olan arsa için düşünülen planların tümüdür.

Hata Sınırı: Plan değerleri ile ölçü değerleri arasında meydana gelen en büyük fark’tır.

Mekansal Gayrimenkul Sistemi: Tapu bilgilerini eşleştirmek ve de gerektiği zaman yetkili birimlere aktarım sağlamak için kurulmuş sistemdir.

Pafta: Büyük ölçekli bir haritanın parçalanması ise bu parçalara numaralandırma yapılmaktadır. Bu numara verme işine pafta denir.

Kadastro: Bir alan içerisinde yer alan arsa ve arazilerin birer birer kayıt altına alınmasına denmektedir. Kadastro miras, vergi alınması ve kalkınma konularında oldukça kolaylık sağlamaktadır.

Etiketler:
İmar kanunları, Parsel sorgulama, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü
Yorum Yap

İstenilen alanları doldurarak haber hakkında yorumunuzu gönderebilirsiniz.

Yorumlar

Bu haber için yapılan 0 yorumu görüntülemektesiniz.