Öğrenciler kiralık daire bakıyor!

  • Yazar: Mücahid İnanç
  • 08.09.2018
  • 0 YORUM
Öğrenciler kiralık daire bakıyor!

Üniversite yerleştirme sonuçları açıklandıktan sonra öğrencilerin ev ve yurt arayışları başladı. Ailesinden ayrı olarak eğitim hayatına devam edecek öğrenciler ev arayışına girdi. Türkiye’nin dört bir yanındaki üniversitelere gidecek olan öğrenciler uygun güvenilir yerlerde yurt ve ev bakmaya başladı.

Türkiye’de bir öğrenci eğitim hayatı süresince 20 bin TL konut harcaması yapıyor. Tabi ki şehirlere göre büyük farklılık gösteren kiralar arasında İstanbul en yüksek kira getirisine sahip. Yapılan araştırmalarda Eskişehir’deki 525 liraya kiraya tutulan ev, aynı özellikte İstanbul’da 3.500 liraya kadar çıkıyor.

İstanbul’da eve çıkacak olan bir öğrenci genellikle Beşiktaş, Kadıköy, Şişli, Beyoğlu gibi ilçeleri tercih ediyor. Buradalar da ise dairelerin kiraları 700 ile 3.500 lira arasında değişiyor. TSKB’nin araştırmasına göre, Beşiktaş’ta 2 bin 900 lira, Kadıköy’de 2 bin 750 lira, Bakırköy’de 2 bin 100 lira, Avcılar’da bin 350 liraya 2+1 kiralık daire bulunuyor.

Bir başka gözde şehir ise Bursa’da ise dört üniversite bulunmaktadır. Öğrencilerin en çok tercih ettiği illerden biri olan Bursa’da ise kiralık daireler Gemlik’te 491 lira, Yıldırım’da 629 lira, Osmangazi’de 709 lira ve Nilüfer’de ise 862 liraya kiralık daireler bulunabiliyor.

Etiketler:
Üniversite, öğrenci, İstanbul
Yorum Yap

İstenilen alanları doldurarak haber hakkında yorumunuzu gönderebilirsiniz.

Yorumlar

Bu haber için yapılan 0 yorumu görüntülemektesiniz.