İMSAD 2017 değerlendirmesi-2018 beklentisi

  • Yazar: Mücahid İnanç
  • 30.12.2017
  • 44 OKUNMA
  • 0 YORUM
İMSAD 2017 değerlendirmesi-2018 beklentisi

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) Raporu’na göre, ekonomi ile birlikte inşaat sektörünün de yüzde 4-5 oranında büyümesi tahmin ediliyor.

Rapora göre, yurt dışı müteahhitlik işlerinin zayıflamasına karşın inşaat malzemeleri ihracatının 2 yıllık küçülmenin ardından 2017’de yeniden artış görüldü. İç pazarda ise yüzde 7-8’lik büyüme yaşandı.

2018 ile birlikte ekonominin de büyümesinin ardından inşaat sektöründe yüzde 4-5, iç piyasada da yüzde 4-5 oranında artış bekleniyor. Raporda, tüketici ve üretici tarafına yönelik finansman olanaklarının daha sınırlı olacağı 2018’de, finansman maliyetlerinin daha yüksek gerçekleşeceği kaydedildi.

Rapor da inşaat sektörünün 2016 yılının ilk 9 ayında yüzde 6’lık bir büyüme yaşanmıştı. 2017’de ise ilk ve ikinci çeyrekte yüzde 9,9’luk bir artış yaşandı. Üçüncü çeyrekte ise 142,4 milyar TL ile en yüksek seviyeye çıktığı belirtildi. En yüksek ay olarak Ekim ayı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9’luk artış yaşandığı kaydedildi.

Ocak-Ekim ayı baz alındığında bir önceki yıla göre yüzde 5,2’lik artış olduğunu ve “2017 yılı ekim ayında inşaat malzemeleri alt sektörlerindeki sanayi üretiminde artış eğilimi ağırlık kazandı. 26 alt sektörden 24'ünde üretim geçen yıla göre artarken, sadece 2 alt sektörde üretim geçen yıla göre geriledi. Ocak-ekim döneminde ise 22 alt sektörde üretim, geçen yılın üzerinde gerçekleşti. İnşaat malzemeleri sanayisinde ağırlıklı yeri olan sektörlerden 9'unda, yılın ilk 10 ayında çift haneli üretim artışı gerçekleşti. Soğutma ve ısıtma donanımları, düz cam, merkezi ısıtma radyatörleri, kilit ve menteşeler, seramik sıhhi ürünleri, inşaat amaçlı beton ürünleri, kablolar ile musluk vana ve valfler üretimi yüzde 10'un üzerinde büyüme gösterdi. Yıl genelinde zayıf kalan mermerler, hazır beton ile seramik karo üretimleri de toparlanmaya başladı. İlk 10 aylık dönem itibarıyla üretimi gerileme gösteren sadece 4 sektör kaldı”

İstanbul’un uluslararası nitelikte ve gayrimenkul pazarına sahip olarak Avrupalı şehirler ile rekabet içinde bulunduğu vurguladı. Ayrıca “İstanbul gayrimenkul pazarı 2013 yılına kadar mevcut potansiyelini kullanarak yerli ve yabancı yatırımcılar için çekim oluşturmayı başardı. İstanbul 2013 yılında 31 Avrupalı şehir içinde gelişme beklentileri itibarıyla ilk sırada yer aldı. Ancak İstanbul'un performansı 2013 yılından sonra hızla gerilemeye başladı. 2016 yılında mevcut koşullar içinde İstanbul gayrimenkul pazarında beklentiler önemli ölçüde geriledi. İstanbul, yatırımlarda 29'uncu sıraya, gelişme beklentilerinde ise 27'nci sıraya düştü. 2017 yılında da gerileme devam etti. İstanbul 31 Avrupa şehri içinde en alt sıraya indi.”

Etiketler:
Türkiye İMSAD, inşaat malzemeleri, Rapor
Yorum Yap

İstenilen alanları doldurarak haber hakkında yorumunuzu gönderebilirsiniz.

Yorumlar

Bu haber için yapılan 0 yorumu görüntülemektesiniz.