Bir Dönüm Kaç Metrekaredir ?

  • Yazar:
  • 17.07.2017
  • 0 YORUM
Bir Dönüm Kaç Metrekaredir ?

Dönüm ölçü birimi genellikle arazi, arsa ve toprak büyüklüğünün ölçü birimi olarak kullanılmaktadır. Ülkemizde de bakacak olursak bu büyüklükler 1 dönüm, 5 dönüm, 100 dönüm şeklinde bahsedilmektedir. Arsa, arazi ve toprak büyüklükleri dönüm şeklinde ölçümlendirilmektedir.

“Dönüm” kelimesi çok eski zamanlardan günümüze kadar gelmiştir. Günümüzde de hâlen kullanılmayı devam etmektedir. Günlük yaşam içerisinde “kaç dönüm”, “dönümü ne kadar” gibi sorular sıklıkla sorulmaktadır.

Dönüm

Dönüm, 918,393 metrekareye tekabül eden bir alan ölçüsüdür. Fakat bu ölçü eskiden kullanılmakta ve çok fazla sıkıntı çekilmekteydi. Dönümden metrekareye çevirilerde oldukça fazla sıkıntı çekiliyordu. 1945’te çıkarılan bir kanun ile birlikte artık hesaplamalar daha doğru bir hâle ulaştı.

1945’te çıkarılan yasa ile birlikte artık 1000 metrekare 1 dönüm olarak kabul edilmeye başlandı. Bu şekilde dönüm ve metre arasında düzgün bir bağlantı sağlanmış oldu. Dönüm terimi vatandaş, emlakçı, mühendis, mimar, müteahhitler tarafından sıklıkla kullanılmaktadır.

Bu sayede akıllarda karışıklık oluşturan dönüm ve metrekare arasındaki belirsizlik giderilmiş oldu.

 

Etiketler:
Dönüm, arsa, metrekare
Yorum Yap

İstenilen alanları doldurarak haber hakkında yorumunuzu gönderebilirsiniz.

Yorumlar

Bu haber için yapılan 0 yorumu görüntülemektesiniz.