Arsa fiyatlarında düşüş yaşanıyor mu?

  • Yazar: Mücahid İnanç
  • 31.07.2018
  • 0 YORUM
Arsa fiyatlarında düşüş yaşanıyor mu?

Konut sektöründe son zamanlarda yaşanan durgunluk herkesi etkilemeye başladı. Arsa sahipleri istedikleri bedeli düşürmeye başladı. Yatırımcı azalmasından sonra konutta da arsa fiyatlarını da etkiledi. Bağdat Caddesi’nde arsa sahibi olan birçok kişi müteahhitten istedikleri yüzde 82’lik bedel yerine yüzde 65 seviyelerine kadar indi.

Konut sektöründe son zamanlarda yaşanan sıkıntı arsa bedellerini de etkiledi. Öyle ki konut fiyatları enflasyonun çok altında kalması fiyatları çok etkiledi. Bu durum konut fiyatlarından sonra arsa fiyatlarını da etkiledi.

Konu ile ilgili bilgi veren TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya “Türkiye'de genelde konut yapış metodumuzda nakit arsa alımı çok tercih edilen bir yol olmadığı için arsaların reel değer artışını izlemek oldukça zor. Hasılat paylaşım ve kat karşılığı inşaat sözleşmeleri ile konut geliştirmenin yaygın olması, nakit el değiştirme sayısının azlığı arsa değerlerindeki değişimi izlemeye çok fırsat vermese de oranlardaki değişim bu yıl belirgin olarak görülüyor” dedi.

Yapılan araştırmalar sonucunda özellikle lüks caddelerde meydana gelen düşüş dikkatleri çekiyor. Maya “Önceki dönem konutların çok yüksek bedellerle satılacağı öngörüsü ve yanlış fizibiliteler nedeniyle Bağdat Caddesi civarında geçtiğimiz yıllarda yüzde 82'ler mertebesine kadar çıkan kat karşılığı oranları, bugün artık normal seviyelerine geri geldi. Bu seviye de yüzde 65 ve yüzde 70 arası... Bu da aslında dolaylı olarak arsa değerinin de düşmesi anlamına geliyor” dedi.

Etiketler:
Konut sektörü, Makbule Yönel Maya
Yorum Yap

İstenilen alanları doldurarak haber hakkında yorumunuzu gönderebilirsiniz.

Yorumlar

Bu haber için yapılan 0 yorumu görüntülemektesiniz.