29 Ekim 2018'de Yeni Havalimanı açılıyor!

  • Yazar: Mücahid İnanç
  • 04.01.2018
  • 74 OKUNMA
  • 0 YORUM
29 Ekim 2018'de Yeni Havalimanı açılıyor!

İnşası hız kesmeden devam eden 3.Havalimanı’nın yüzde 74’ü bitmiş durumda. Yeni havalimanı ile birlikte Avrupa’nın en büyüğü olmaya aday Türkiye, çalışmalarını hız kesmeden devam ettiriyor.

3.Havalimanı’nda bir ilke imza atılıyor. Şimdiye kadar kulelere yeteri kadar önem verilmiyordu. Fakat 3.Havalimanı’nın kulesinin mimarisini yapacak İstanbul Great Airport lale figüründen esinlenerek yapılıyor.

Kule için organik-eğrisel formların yapılabilmesi için cam elyaf takviyeli beton malzeme kullanıldı. 360 derece görüş sağlayan dıştan takılan cam cephe bulunuyor. İstanbul mimari olarak hançerlenmeden önce Beyazıt Kulesi’nin sahip olduğu hakimiyet burada var.

Havalimanının altı tünellerden oluşuyor. Aprondaki hareketin neredeyse hepsi altta gerçekleşiyor. Apronda araç trafiği olmayacak, kaptan, yolcu bekleme sıkıntısını yaşanmayacak.

29 Ekim 2018’de açılması planlanan havalimanı, 200 milyon yolcu kapasiteli olacak. İstanbul’un kültürü, tarihini yansıtan 3.Havalimanı geleneksel ve modern bir inşa yapılıyor.

Yeme-içme alanlarının yanı sıra, birçok ünlü mağazalar bulunacak. Yeni teknolojik sistemlerde geliştiriliyor. Yolcu danışma robotu, aracım nerede uygulaması yapılacak. 350'den fazla destinasyona uçulacak İstanbul Yeni Havalimanı'nda, 143 adet yolcu biniş köprüsü, 13 Check-in adası, 468 banko, 114 self check-in, 228 adet pasaport kontrol noktası, 51 Backdrop (bagaj teslim) ünitesi ve e-pasaport girişleri ile benzersiz bir deneyim sunulmaya hazırlanılıyor.


Etiketler:
3.Havalimanı, Türkiye, İstanbul Great Airport
Yorum Yap

İstenilen alanları doldurarak haber hakkında yorumunuzu gönderebilirsiniz.

Yorumlar

Bu haber için yapılan 0 yorumu görüntülemektesiniz.