Yüksek yapılaşmaya izin yok

  • Yazar: Mücahid İnanç
  • 07.12.2017
  • 55 OKUNMA
  • 136 YORUM
Yüksek yapılaşmaya izin yok

       Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki yüksek yapılar hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Terör sorunu yaşanan Şırnak, Diyarbakır, İdil, Cizre, Yüksekova gibi yerlerde teröristlerin binalara saldırmalarından dolayı insanlar yeni yerlere taşınacaklar.

       Teröristlerin çıktıkları yere düzenek kurup patlattıkları için 30 bine yakın evin kullanılamaz hale geldiği belirtildi. Bu konu hakkında açıklamalar yapan Bakan Özhaseki, bir yıl içinde 30 bine yakın konut yaparak çoğu kişilere yeni evlerini teslim ettiklerini açıkladı. Önümüzdeki kısa süre içerisinde de herkese evlerin teslim edileceği söylendi.

       Evlerinden çıkmak zorunda kalan mağdurlar için yeni evlerine geçene kadar kira ödemesini yapıldığını ve yeni evleri içinde eşya yardımlarının yapıldığını belirtti.

       Özhaseki ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yüksek yapılaşma hakkındaki düşündüklerini de destekliğini bu sebeple belediyelerin uyarıldığını söyledi. Belediyelerin ana mekanizma olduğunu söyleyen Özhaseki, ancak kentsel dönüşüm veya ruhsat vermeme gibi durumlarda araya girebildiklerini söyledi. Diğer türlü tüm yetkinin belediyelerde olduğunu bu sebeple onları uyardıklarını belirtti.

       Özhaseki son olarak: “Yıllarca belediye başkanlığı yaptım. 1985’te yapılan planlar neredeyse 2005’te yürürlüğe girmişti. Vatandaş yüksek kata itiraz edince verecek cevap bulamıyordum. Bütün Belediye balkanı arkadaşlarımızla özel toplantılarda bir daha yüksek kat vermemeleri konusunda uyarıyoruz. Yeni açılan alanlarda mahalle konsepti içinde eski özlediğimiz komşuluk ilişkilerini özendirecek şekilde, her türlü sosyal donatı alanı hazırlanmış düşük katlı bir vaziyette yapılması huşunu ısrarla bütün belediyelerimize tavsiye ediyoruz.” diyerek sözlerini tamamlandı.

Etiketler:
ecep Tayyip Erdoğan,Mehmet Özhaseki,yüksek yapılaşma
Yorum Yap

İstenilen alanları doldurarak haber hakkında yorumunuzu gönderebilirsiniz.

Yorumlar

Bu haber için yapılan 0 yorumu görüntülemektesiniz.