Kadıköy rıhtıma 'Ulu Cami' müjdesi!

  • Yazar: Mücahid İnanç
  • 30.11.2017
  • 170 OKUNMA
  • 136 YORUM
Kadıköy rıhtıma 'Ulu Cami' müjdesi!

Kadıköy rıhtıma çok güzel ve büyük bir cami yapılması için başlatılan çalışmalardan onay geldi. 20.000 kapasiteli olacak ‘Kadıköy Ulu Cami’ projesi kabul edildi.

İstanbul’un en eski yerleşim yerlerinden biri olan Kadıköy’de 30 bin metrekarelik alana cami yapılması kararlaştırıldı. Yapılacak olan Kadıköy Ulu Cami sayesinde trafik ve park sorunu da biraz daha rahatlayacak. 3 katlı, 1.200 araç kapasiteli otopark alanı da olacak.

1/100 bin ölçekli İstanbul Çevre Düzeni Planı’nda, “Kentsel ve Bölgesel Yeşil ve Spor Alanı”nı, Çevre Bakanlığı tarafından 2 Kasım 2015 tarihinde onaylanan imar planı değişikliği ile “cami alanı”na alındı. Gerekçe olarak da Anadolu yakasında gerek Cuma namazları gerek bayram namazları gibi kalabalık cemaatle kılınacak bir cami olmadığı için proje değişikliği yapılması gerektiği açıklandı.

  Kadıköy Belediyesi ise bu değişikliğe itiraz etti. İlk olarak onaylanan “Haydarpaşa Gar, Kadıköy Meydanı ve Çevresi Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı”nda, arazinin büyük bölümü “İSKİ Hizmet Alanı” ve Kentsel Sit Alanı komşuluğunda, “Etkileme Geçiş Sahası” olarak görüldüğü ve aynı zamanda İSKİ’nin ileri biyolojik arıtma tesisi yapmayı planladığı rezerv alanı olduğunu gösterdi. İptal ve yürütmenin durdurulması için açılan daa henüz sonuçlanmadı.

Etiketler:
Kadıköy, Ulu Cami, Kadıköy Belediyesi
Yorum Yap

İstenilen alanları doldurarak haber hakkında yorumunuzu gönderebilirsiniz.

Yorumlar

Bu haber için yapılan 0 yorumu görüntülemektesiniz.