Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hayali projesi başlıyor!

  • Yazar: Mücahid İnanç
  • 30.10.2017
  • 850 OKUNMA
  • 136 YORUM
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hayali projesi başlıyor!

Türkiye’nin büyük projelerinden biri olan Marmara ve Karadeniz’i birbirine bağlayacak olan ‘Kanal İstanbul’ 2018’de temeli atılıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın en büyük hayallerinden biri olan Kanal İstanbul projesi hız kesmeden devam ediyor. Büyük projenin başlamasına çok az kaldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan net tarih söylemezken, yıl sonu veya 2018 başı gibi temel atma yapılacağını söyledi.

Proje ile ilgili tüm çalışmalar tamamlandı. Çinli şirketlerle antlaşmalar yapıldı. Proje konsorsiyum şeklinde olacak ve tüm teknik çalışmalar tamamlandı. 1/5000 ve 1/1000’lik imarın ihale tarihi de yakın zamanda açıklanacağı bilgisi verildi. 162 noktadan yapılan sondaj çalışması ile gerekli mercilerden onay alındı.

2018 yılında başlanılacak projenin teknik durumları üzerinde çalışmalar yapıldı. Kanal İstanbul projesi öncesi ve sonrası için deprem, doğal afet ve ekolojik dengeyi etkileyecek unsurlar görüşüldü. Cumhurbaşkanı Erdoğan proje ile ilgili “Kanal İstanbul ile dünyada Süveyş Kanalı nasıl anılıyorsa Panama Kanalı nasıl anılıyorsa ki bunlar bizimle mukayese edilecek ülkeler değil, biz de şu anda Kanal İstanbul ile dünyaya aslında yeni bir marka olarak ses vereceğiz. İnşallah bunun da adımı çık kısa zamanda atıyoruz, atacağız.” dedi.

Etiketler:
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kanal İstanbul, proje
Yorum Yap

İstenilen alanları doldurarak haber hakkında yorumunuzu gönderebilirsiniz.

Yorumlar

Bu haber için yapılan 0 yorumu görüntülemektesiniz.