Şehircilik Anayasası İle Reform Başlıyor!

  • Yazar: Oğuzhan BULUT
  • 13.12.2017
Şehircilik Anayasası İle Reform Başlıyor!
Prof. Dr. Gürsel ÖNGÖREN

Kentsel Dönüşüm ve Hukuk Platformu

Şehircilik Anayasası İle Reform Başlıyor!

2017 yılının başlarında çalışmaları başlatılan Şehircilik Şurası ve Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği için Kentsel Dönüşüm ve Hukuk Platformu Başkanı Öngören detaylara ilişkin bilgiler verdi.

Yeni yılda göreve başlamış olan şehircilik şurası yeni bir reform başlatması beklenen bir Şehircilik Anayasası hazırlığında. Bir eylem planı ile haziran ayında açıklanması beklenen anayasanın kamuoyu ile paylaşımı yapılacak. Kentsel Dönüşüm ve Hukuk Platformu Başkanı Öngören Yeni yapılacak olan eylem planı için Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği’nin bir parçası olacağı açıkladı. Öngören, yönetmenliğe dair yapılan çalışmaların tamamlanması ye şehircilik şurasının faaliyetleri sonucunda kentleşme de kuralların değişeceğini dile getirdi.

10 Yıl İçin Acil Eylem Planı Hazırlığı Yapılıyor

Prof. Dr. Gürsel Öngören, geçtiğimiz hafta içerisinde görüşmeleri yapılan Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği İçin yapılacak olan değişimler konusunda heyecan yapılacak bir durumun söz konusu olmadığını ifade ederek haziran ayında aslı reformu başlayacağını dile getirdi. Özellikle 1960-2000 yıllarını kapsayan süreç içerisinde belediyelerin düzensiz şehirleşmeye göz yummasının sonucunda günümüzdeki şehirleşme için trilyon dolarlık bir maliyet ile şehir enkazı bırakıldığını vurguladı.

Öngören yapmış olduğu açıklama ile yıllar önce yapılan bu çarpık şehirleşmeden geriye kalan enkazın uygulanacak olan normal yöntemler ile kaldırılamayacağını Bu nedenle devletin oluşmuş olan bu çarpık kentleşme sorunu için 10-15 yıllık bir süreç için acil eylem planı hazırlığı içerisinde olduğunu sözlerine ekledi. Öngören şehircilik anayasasının hazırlanması sürecinde şehircilik şurası özellikle ülkenin önde gelen sektör liderleri, bilim adamları ve belediyeler tarafından oluşturulduğunu ve Hazirandan sonra yeni bir reformun başlayacağını belirtti.

Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliğinin Sağladığı Avantajlar Kaldırılıyor 

Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği 1985 yılında yürürlüğe konulduğundan itibaren pek çok defa değiştirilerek bütünlüğünün kayıp edildiğini dile getiren Prof. Dr. Gürsel Öngören sözlerine şu şekilde devam etti. Devamlı olarak yönetmelikle oluşan bu değişimler nedeniyle yeniden bir yönetmelik çıkartılması ve temel değişikliklerin uygulanmasına karar verildiğini açıkladı.

Yönetmeliğin yürürlüğe girmesinin ardından şehrin eski uygulamaya göre imar yönetmenliğinde yapılan uygulamaların da ortadan kaldırılacağını belirtti. 2013 Yönetmeliği'nde yapılan değişimler nedeniyle İstanbul büyükşehir belediyesinin vatandaşları sunmuş olduğu hükümler değişerek bu şekilde bir karmaşa yaşanmasına neden oldu. Yaşanan bu durum üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yeni yapılacak olan değişimler içerisine yönetmeliğin yanı sıra İnşaat ve gayrimenkul sektöründe uyumu yakalamak için lehe hükümler verilmesini içermekte olan İstanbul İmar Yönetmeliği gibi bazı şehirlerdeki yönetmelik hükümlerini de devreye soktu.

Bir yıllık süre ile yönetmeliklerin aynı anda uygulanması için uygulamayı başlattı. Bu durumda Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği içeriğine göre %20 olan yapılaşma avantajı uygulanan eski yönetmelik hükümlerinin de devreye girmesi ile %25 oranında uygulanacak. Özellikle kat bahçesi olarak hazırlanan balkonlar Ve bunun yanı sıra çatıları kullanım alanına dönüştürmek için uygulama yapılacak. %25 oranında uygulanacak olan imar avantajı 2016 yılında uzatılarak 30 Haziran 2017’ye kadar geçerli hale getirilmişti.

Yapılaşma için %25 avantajı sağlanması dönemi 30 Haziran'da sona ereceğinden inşaat ve gayrimenkul alanında bu uygulamadan faydalanan vatandaşların yapacağı talepler konunun daha hızlı çözüme ulaştırılması için etki sağladı. Yeni yönetmelik çalışması sayesinde şehirler için kalıcı olan bir yapılaşma düzeni kuruluyor. Artık geçici dönem uygulamasına son verilecek. Yapılacak olan yeni yönetmeliğin içeriğine göre belediyelerin tamamının uyması gereken ortak bir yapılaşma düzeni uygulanacak. Bu uygulama ile katlarda hazırlanan bahçelerin su istimal edilmesi söz konusu olmayacak. En önemli noktalardan birisi de yapılaşmanın dikey değil artık yataya yılması için taban payı artırılacak. Ayrıca araçlar için otopark alanı yapılması zorunlu hale gelecek. Son olarak ileriki dönemlerde belediyeler yönetmeliğe ters düşmeyecek bazı ekleme kurallar getirme hakkına sahip olacak.

Daha Estetik Ve Dayanıklı Şehirleşme Çalışmaları Başlayacak

Prof. Dr. Gürsel Öngören Şehircilik de yapılacak olan yönetmelik ile değişikliklerin sonucunda başlatılacak olan reformun yalnızca %5’ini karşılayacağını belirtti. Devletimizin reform planı ile şehircilik anayasasını hazırladığını ve bu sayede yapılacak olan değişimler ile daha sağlıklı ve estetik açıdan uygun bir şehirleşme çalışması üzerine gidileceğini açıkladı. Üç aylık bir süreç içerisinde raporların oluşturulduğunu Ve bu sayede yapılaşma üzerindeki sorunlu alanların belirlendiğini belirten Öngören Şehircilik şurasının Nisan ayının sonunda yapmış olduğu çalışmaları bitireceğini de sözlerine ekledi. Çalışmaların bitmesi ile hazırlanmış olacak olan şehircilik anayasası Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yanı sıra bütün belediyeler için rehber niteliğinde olacak. Anayasanın Cumhurbaşkanımızın katılımı ile kamuoyuna Mayıs ayı sonunda duyulması planlanıyor. Şehircilik Anayasasının yürürlüğe girmesiyle birlikte özellikle keyfi uygulamalar ve çarpık şehirleşme nedeniyle ortaya çıkan binalardan kaynaklanan sorun 10 ila 15 yıllık bir çalışma ile düzenlenecek. Bütün il ve ilçelerde uygulanan imar planları yeniden düzenlenecek. Özellikle kentsel dönüşümde uygulanacak olan bu reformun en önemli noktalarından birisi olacak. Şehircilik anayasasının uyguladığı Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği yalnızca küçük bir detay olarak görülüyor. İmar avantajı uygulaması 30 Haziranda sona ereceğinden bu süreç sonunda yeni yönetmelik uygulamaya geçilecek. Yönetmelik sayesinde düzenli ve estetik açıdan uygun bir planlama ile yapılaşma düzeni uygulanmaya başlanacak. Özellikle insanların çalışma alanlarından veya okuldan döndüklerinde evlerinde ve çevrelerinde yeşil alanların veya aktivite ortamlarının olacağı komşuluk ilişkilerinin sağlanabileceği bir ortam oluşturulması amaçlanmaktadır.Etiketler:
Şehircilik Anayasası, Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği, Prof. Dr. Gürsel Öngören