Restorasyonlarla İstanbul ayağa kalkıyor!

Restorasyonlarla İstanbul ayağa kalkıyor!

       Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İstanbul Fatih’te Restorasyon Projeleri Tanıtım Programı’nda konuşmasını yaptı.

       Eskiden bazı zihniyetlerin tarihi, kültür mirasımız olan camileri ve mescitleri yıktıklarını söylen Erdoğan, tekrardan hepsini inşa ettiklerini bildirdi. Bu yapılan restorasyon işlemleri ile İstanbul’a tekrardan canlılık getirdiklerini söyledi.

       Şehirlerin görüntüsünün ne kadar bozuk olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, zevksiz yapıların, gecekonduların şehir görüntüsünü bozduğunu söyledi. Dikey değil, yatay yapılaşmanın önemini vurguladı. Erdoğan “Köylerimizin, yaylarımızın çirkin binalarla istilasına izin vermemeliyiz. Modernleşmeyi tarihimizle bütünleştirirsen bu değer ifade eder, aksi halde bunda kaçak vardır.” dedi.

       Türkiye’de yılda ortalama 250 yapı restorasyon yapılıyor. Bu sayının gelecek sene 300 olması planlanıyor. İktidar partisi döneminde tarihi ayaklandırmaya çalışıldığı ve hala devam edildiğini belirten Erdoğan, restorasyon adı altında asırlık taşlar yerine çimento döküldüğünü söyledi.

Benzer Haberler
Avrupa'nın En Uzun Tünelinin Temeli Atıldı!

Yaklaşık olarak 42 yıl önce ilk temeli atılan ve 14 yılda yapımı işlemi tamamlanan Zigana Tüneli ardından 2. Zigana Tüneli'nin temeli atıldı. 1700 metre olan Zigana Tüneli'nin ikinci Tünel'e 29 kilometrelik bir uzunluğa sahip olacak. Doğu Karadeniz ve Kafkasların..

Emlak Sektörü Canlandı

Emlak Sektörü Canlandı Hain darbe girişiminin etkilerinin ekonomik açıdan ciddi boyutlara ulaştığı 2016 yılında, konut sektörü de adeta durmuştu.Bu durgunluğu hareketlendirmek isteyen satıcılar seferberlik düzenleyerek birçok farklı durumu göz önü..