Projeden mi yoksa ikinci el mi ?

Projeden mi yoksa ikinci el mi ?

    

Ülkemizde önceleri kooperatifler vasıtasıyla topraktan daire alan yatırımcı kesim günümüzde profesyonel satış ofislerinde maketten dairelerini satın alarak yatırım yapar noktaya geldi. Aslında amaç her ikisinde de aynı henüz inşaat sahibi kazmasını vurmadan, kaba inşaatını çıkmadan uygun fiyata dairelerini yatırımcılarına açar, bu noktada finansman anlamında inşaat firması gelir elde ederken yatımcı da uygun fiyatla aldığı dairelerini inşaat sonunda karlı bir şekilde satarak gelir elde eder.

Tabi geçmiş zamanlarda topraktan daire alan yatırımcılar bugünkü gibi şanslı değildi çünkü ne bir  maket, ne bir teknik şartname, ne de hukuk altyapısı oluşabilecek usulsüzlükleri çözme noktasında günümüzdeki gibi müşteriyi korumak adına sağlam çözümler oluşturamıyordu. Yapılan bir sözleşme ile dairenin kaç m2 olacağı, hangi cepheye bakacağı ve kabaca odaların şekilleri belirlenirdi ve maalesef çoğunlukla hiçbir görsel olmazdı.

Günümüzde ise projenin satış ofisinde dairenizin hangi manzaraya sahip olacağını gerçek fotoğraflar ile size sunmaktalar ve bunun dışında bütün planlar, teknik şartname ve ceza-i şartlar sözleşmelerde bulunuyor.

Tabii bu çözümler beraberinde geçmiş dönemdeki yatırımcıların yapmış oldukları karlılıkların bir miktar değişmesine sebep oldu. Bu noktada çeşitli yatırımcılar önceden daire yatırımı yapmış ve o esnada acil finansman ihtiyacı hisseden kişi ve kuruluşlardan ikinci el daire alarak gelirlerini yükseltmeyi hedeflemektedirler.

Bu noktada asıl konuya gelmiş oluyoruz. Acaba gayrimenkul yatırımımızı projeden mi yoksa ikinci elden mi yapmalıyız? Bu soruya cevap vermek için sizin için aşağıya konunun avantaj ve dezavantajlarını kısaca sıralayacağız.

Projeden Ev Almanın Avantajları:

 1. Öncelikle alıcı bilirki o evde ilk oturacak kişi kendisidir ve satın alma sürecinde psikolojik olarak alıcı, aldığı ürünün ilk kullanıcısı olmasını ister.
 2. Projenin marka değeri, alınan gayrimenkulün satışı düşünüldüğünde satış hızına olumlu katkıda bulunur.
 3. Projelerin kendi içinde veya bankalar ile müşterilerine oluşturdukları özel finansman çözümleri yatırımcılar için faydalı olabilir.
 4. Her ne kadar kanunen zorunluluk halinde de olsa projeler depremden oluşabilecek riskleri azaltmak adına daha iyi üretimler yapmaktadırlar.
 5. Projeden daire alınma kararı verildiğinde çok çeşitli daire alternatifli bulunduğundan dolayı, istediğiniz kat, cephe vb özellikleri belirleyebilirsiniz.
 6. Zaman zaman inşaat firması daire içinde talep edeceğiniz minör değişiklikleri sizin için yapabilmektedir.
 7. Projeler genel itibarıyla yaşam alanları oluşturmaya çalıştıklarından site içinde sosyal donatılar, peyzaj, güvenlik vb gibi ihtiyaç olabilecek unsurları barındırır.

Projeden gayrimenkul almanın Devzavantajları:

 1. Kat karşılığı yapılan bir projede öncelikle inşaat firması kendi dairelerini satmak isteyeceği için aldığınız dairenin kar etme süreci uzayabilir.
 2. Elbette topraktan daire yatırımı yapılınca inşaat sürecinin uzama ihtimali vardır.
 3. Özellikle büyük projelerde bütün daire sahiplerinin oturması ve hayatın başlaması belli bir süreç almaktadır.

İkinci el gayrimenkul yatırımının Avantajları:

 1. Almayı planladığının  daireyi ve çevresini görürsünüz, inceleme fırsatınız olur,
 2. Yaptığınız yatırım sonrasında dilerseniz hemen taşınabilir dilerseniz hemen kiraya verebilirsiniz.
 3. Yatırım yapacağınız evin bulunduğu apartman veya sitenin eksikleri varsa bunları görebilir ve çözüm üretebilirsiniz.

İkinci el gayrimenkul yatırımının Dezavantajları:

 1. İstediğiniz cephe, kat ve diğer özelliklere sahip daire yatırımı yapmak için uzun bir araştırma yapmanız gerekebilir. Bundan dolayı belli noktalarda çözüm için emlakçıların ürünlerine bakmanız gerekebilir bu da sizin için ekstra bir maliyeti getirir.
 2. Yukarıdaki madde de yazılanlara yeterince çalışılmazsa bu konuda çeşitli öngörülemeyen riskler çıkabilir.
 3. Yatırım yapmayı düşündüğünüz daire içinde kiracı bulunuyorsa tahliye noktasında problemler yaşayabilirsiniz.
 4. depreme dayanıklılıkla ilgili ve inşaat kalitesi hakkındaözel araştırma gerektirebilir
Gayrimenkul Projeleri
info@gayrimenkulprojeleri.net

Benzer Makaleler
MALUMATFURUŞ

Yazmak zor iş. Birkaç hafta önce Yusuf kardeşim arayıp bu mecra için yazı istediğinde heyecanlandım. İlk anda aklıma onlarca konu geldi lakin yazmak için masaya her oturduğumda hepsini unuttum. Kaldırım yüksekliklerinin medeniyetlere olan tesirinden, kuş evlerinden, Os..

EV ALIRKEN!.. -2

EV ALIRKEN!.. -2Önceki yazımızda, daire almaya karar vermiş ve bu çerçevede daire ile ilgili oda sayısı, metrekaresi gibi olmazsa olmazlarımızı belirlemiştik. Artık ailemiz için uygun olan dairenin özelliklerini biliyoruz. Hangi proje ve lokasyon olursa olsun ne alacağ..