Projeden Ev Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Yazar: Hamza Gundogan
 • 18.08.2018
 • 0 YORUM

Hamza Gundogan
hamza@gayrimenkulprojeleri.net

Konut sektörünün canlanması ve vatandaşların ev sahibi olabilmeleri adına birbirinden farklı projeler oluşturulmaya başlamıştır. Türkiye’nin farklı noktalarında hazırlanan projeler ile birlikte aynı zamanda tüketicilere avantajlı bir ödeme planı oluşturulur. Projeden ev alırken nelere dikkat edilmeli? Araştırmasında olanların öncelikle isteklerine değer vermelerinde fayda vardır. Nasıl bir eve ihtiyaç duyulduğunun belirlenmesi daha kolay bir şekilde tercih yapılabilmesine zemin hazırlar.

İnşaat Firmasının Profesyonel Olması Önemli

Toplu konut projelerinde inşaat firmasının profesyonel ve kaliteli olmasına dikkat edilmelidir. Özellikle birbirinden farklı dolandırıcı firmalar nedeniyle vatandaşlar mağdur olduktan sonra, firmanın güvenilirliği daha fazla önem taşımaya başlamıştır.

 • Bu noktada ev alırken yatırımcıların firmayı ya da inşaat şirketini detaylı bir şekilde araştırmaları önemlidir.
 • Kaliteli, profesyonel ve iyi hizmet sunan kuruluşlar, tüketicilerin memnun olması adına dikkat çekici konut projeleri oluşturur.
 • İnşaat firmasının güvenilir olması, temelden girerek daha avantajlı yatırımlar yapmak isteyenler açısından da faydalı olacaktır.

İlk kez ev sahibi olacakların hazırlanan projeyi detaylıca incelemeleri, fikir edinmeleri açısından yararlıdır. Böylelikle ev teslim edildiğinde nasıl bir daireye sahip olunacağı konusunda da fikir edinme fırsatı oluşur.

Tapu Kaydı Ve İskan Raporu

Projeden ev alırken dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan bir tanesi tapu kaydı ve iskan raporudur. Özellikle yeni bitmiş binaların, banka kredisinde kullanılabilmesi adına iskan raporlarının hazır olması gerekir.

 • Yine aynı şekilde kredi başvurusu yapmadan önce evin %80’inin bitmiş olması önemlidir.
 • Tapu kaydı ve kat mülkiyeti de kredi çekeceklerin dikkat etmeleri gereken unsurlar arasındadır.
 • Peşin ödeme ile ev alacakların da uzun vadede zor durumda kalmamaları adına projenin tamamlanmasına dikkat etmeleri faydalı olacaktır.

Büyük ve önemli konut projelerinde tüketicilerin mağdur edilmemesi adına avantajlı bir ödeme planı oluşturulur.

Sözleşme Ve Teslimat Koşulları

Konut projelerinde, evlerin tamamı henüz bitmediği için teslimat koşullarına dikkat etmek gerekir. Ev teslim edildikten sonra herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması adına tüm maddeler okunmalı ve incelenmelidir.

 • Satın alma işlemleri sırasında imzalanan sözleşmede tüketicilerin haklarını koruyacak maddelerin olması önemlidir.
 • Bu noktada hem inşaat firmasının iyi olması hem de projenin profesyonelliğine dikkat edilmelidir.
 • Sözleşme ve teslimat koşullarında belirtilen tarihlere uyulmadığı durumunda tüketicilerin dava açma hakları vardır.

En fazla 6 ay gecikme: Konut projelerinde sözleşmede belirtilen tarih üzerinden en fazla 6 ay geçmesi mümkündür. 6 aylık süre dolduğunda ve ev hala teslim edilmediğinde hukuki yollara başvurmak hakların korunması açısından faydalı olacaktır.

Ödeme Planı Ve Taksit Tutarı 

Yukarıda belirtilenler dışında projeden ev alırken nelere dikkat edilmeli noktasında bilgi sahibi olmak isteyenlerin ödeme planına da özen göstermeleri gerekir. Bütçenin sarsılmaması ve zor durumda kalmamak adına doğru bir ödeme planı son derece avantajlıdır. Projeye dahil olmadan önce, ödeme planı, vade seçenekleri ve aylık verilecek tutar ile ilgili detaylı bilgi sahibi olmak yararlıdır. Bu sayede daha bilinçli bir şekilde plan yapmak ve ödemeleri gerçekleştirmek mümkün hale gelir. Konut projelerinde ödeme planı inşaat şirketi ya da anlaşmalı banka üzerinden hazırlanır.

Etiketler:
Projeden Ev Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

MAKALE 728X90

Yorum Yap

İstenilen alanları doldurarak haber hakkında yorumunuzu gönderebilirsiniz.

Yorumlar

Bu makale için yapılan 0 yorumu görüntülemektesiniz.