object(stdClass)#36 (16) { ["id"]=> string(4) "1889" ["title"]=> string(62) "Prof. Dr. Gürsel Öngören Şehir Şurası'nı değerlendirdi" ["slug"]=> string(51) "prof-dr-gursel-ongoren-sehir-surasini-degerlendirdi" ["description"]=> string(57) "Şurada alınan kararlar geleceğe yönelik kararlardır." ["keywords"]=> string(60) "Şehircilik Şurası, Kentsel dönüşüm, Gürsel Öngören" ["content"]=> string(2959) "

Şurada alınan kararlar geleceğe yönelik kararlardır. 2023 ve sonrası şehirciliğin genel vizyonunu çiziyor. Vizyon planı ve vizyon eylem planının ortaya koymuş bulunuyoruz. Şehirlerin sosyal altyapı, modern-kadim kültürleri yansıtmaları ve en önemlisi şehirlerimizin yaşam kalitesini yükseltme anlamında geleceğe yönelik temel ilkeleri ortaya çıkartan bir çalışma oldu.

Kentsel dönüşüm iki senaryo üzerine kuruldu. Birisi yapı bazlı, yapıların dönüşümü ve depreme dayanıklılığının sağlanması açısından. Diğeri ise riskli alan bazlı çalışmadır. Mahalle, semt bazından orayı yeniden ihya etmek, belli kısımları yıkıp yapmak, tarihi alanları korumak üzerine yapılmış bir çalışmaydı. Kentsel dönüşümde sadece binayı yıkıp yapmak bir taşla bir kuş vurulmuş oluyordu. Sadece binayı depreme dayanıklı hale getiriyoruz. Şehirlerle ilgili önemli bir sıkıntımız var. O da çarpık kentleşme. Çarpık kentselleşme yok etmek için ada bazlı veya mahalle bazlı çalışma yapmak gerekiyor. Yapı bazlı çalışma daha kolay olduğu için hem vatandaşımız hem inşaat sektörü hızlı olduğu için ilgi gösterdi. Böylelikle 500.000 konut yenilenmiş oldu. Riskli alan daha yavaş giden bir şey. Tüm şehir planlaması yapılması gerekiyor. Ekonomik, sosyal, kültürel bir yenileme çalışma yapılması gerekiyor. Bu da 2-3 sene ediyor. Şurada da ada bazlı dönüşüm ortaya çıktı. Ada bazlı dönüşümde bir taşla iki kuş vurmuş olunuyor. Sadece binayı yenilemiyorsunuz, aynı zamanda çevrenin yaşam kalitesini yükseltiyorsunuz, daha çok yeşil alan, kültür merkezi, ibadet merkezi, oyun parkı ve spor alanları oluşturuyorsunuz. Bi anda oradaki yaşam kalitesini yüzde 50 oranında yükseltmek ve oradaki insanları mutlu edebilme söz konusu. O yüzden riskli yapı ile riskli alan arasında ada bazlı ve mahalle bazlı dönüşüm temel ilkeleri belirlendi. Yasal mevzuatta alt yapısı yeniden kurgulanması gerekiyor. Buradaki en büyük yük belediyelere düşüyor. Ada bazlı dönüşüm ile hem binaları yenilerken hem de aynı zamanda adalarda binaları birleştirerek, ortak alanları bütün apartmanların kullanması sağlanarak bir dönüşüm programı düzenlendi.  

" ["created_at"]=> string(19) "2017-11-13 11:58:53" ["created_by"]=> string(2) "17" ["category"]=> string(1) "7" ["image"]=> string(54) "https://gayrimenkulprojeleri.net/uploads/5a095ecdb669d" ["status"]=> string(1) "1" ["manset"]=> string(1) "0" ["sondakika"]=> string(1) "0" ["secili"]=> string(1) "0" ["gozat"]=> string(1) "0" ["hit"]=> string(3) "844" }