Otel doluluk oranları arttı, Gelir azaldı.

  • Yazar: Yusuf BOZ
  • 13.05.2017
  • 0 YORUM

Pazarlama ve Gayrimenkul Yatırım Uzmanı

Yusuf BOZ
yusuf.boz@gayrimenkulprojeleri.net

Aylardır düşüşte olan otel doluluk oranları, iş buluşmaları ve İranlı turistler sayesinde arttı. Ancak Türkiye Otelciler Birliği (TUROB) gelirlerin düşmeye devam ettiğini söyledi.

Doluluk oranları, geçen yılın aynı çeyreğine göre %5,3 artarak %52,3’e yükseldi.

Ancak yılın ilk çeyreğinde otel gelirleri düşmeye devam etti.

Geçen yılın aynı çeyreğinde, bir otel odasının ortalama fiyatı 74 Euro’yken bu yılın çeyreğinde 57 Euro’ya düştü.

İstanbul ve Antalya gibi şehirlerde iş buluşmalarından doğan talep ve Nevruz döneminde Türkiye’yi ziyaret eden İranlı turistler nedeniyle doluluk oranları arttı.

İstanbul’daki doluluk oranıysa geçen seneye kıyasla %52’de %56’ta çıkmasına rağmen en büyük kaybı bu şehirdeki oteller yaşadı; bir otel odasının fiyatı 90,4 Euro’dan 69,8 Euro’ya düştü.

Arap ve İranlı turist sayısındaki artış devam ediyor

TUROB bu yıl, özellikle Ramazan ayında, Türkiye’yi ziyaret eden Arap ve İranlı turist sayısında %4-6 oranında artış bekliyor.

2010’da Orta Doğu’dan gelen turist oranı %10’ken bu dönemde oran %20 olmuş durumda.

Bu turistlerin büyük çoğunluğu sağlık turizmi için geliyorlar. Plastik cerrahi ve diğer kişisel bakım nedenleriyle özellikle İstanbul ve Antalya tercih ediliyor. TUROB’a göre bu alandaki pazarlama turizm sektörü için kilit noktaya sahip.

Birlik, ‘’Türkiye’nin sağlık, kişisel bakım ve plastik cerrahi kapasitesinin turizm için çok büyük potansiyele sahip olduğunu gördük. Tanıtıcı kampanyaların bu alanlarda patlama yapması gerekiyor’’ dedi.

İran, İsrail, Suudi Arabistan’dan gelen turist sayısında artış beklenirken Irak, Libya ve Mısır’dan gelen turist sayısında azalma bekleniyor.

Yerli turistler için teşvikler

Turizm sektörü yerli turistler için teşvik edici kampanyalar sunuyor, böylelikle bu alanda gelirde artış bekleniyor.

Geçen yıl yerel turist sayısında artış yaşanmıştı. Bu artış önümüzde dönemde de bekleniyor

TUROB başkanı Osman Ayık, ‘’Geçen yıl 6 milyon civarında yerel turist Türkiye’de tatil yaptı. Daha fazla yerel turist kazanmak için çalışacağız. Hedefimiz 10 milyona ulaşmak. Fakat bunun bir gecede olmayacağını biliyoruz’’ dedi. Ayık aynı zamanda Türkiye’nin komşularından daha kaliteli turizm imkânları sunduğunu söyledi: ‘’ Turizm sektöründe 85 milyon dolardan fazla yatırım yapıldı. Bu alandaki yatırımın artması aynı zamanda altyapı ve havaalanları yatırımlarını da etkiledi. Bizdeki turizm sektörü rakiplerimizden 20-25 yıl ilerde.’’

Etiketler:
Doluluk oranları, otel sektoru,TUROB

MAKALE 728X90

Yorum Yap

İstenilen alanları doldurarak haber hakkında yorumunuzu gönderebilirsiniz.

Yorumlar

Bu makale için yapılan 0 yorumu görüntülemektesiniz.