Ön Ödemeli Satış Sözleşmelerinde Damga Vergisi Sıfırlandı!

Ön Ödemeli Satış Sözleşmelerinde Damga Vergisi Sıfırlandı!

Damga vergisi için yapılan düzenlemenin Resmi Gazete de yayınlanması ile ön ödemeli konut satışı için belirlenmiş olan binde 9,48 oranındaki damga vergisi sıfır olarak düzenlendi. Bu sayede yapılan düzenleme ile damga vergisi için verilecek olan oranın sıfırlanması konut alımlarında daha etkili sonuçlar alınmasını sağlayacak.

Damga vergisi için belirlenmiş olan 488 sayılı konunda yer alan bilgilere göre mal ve hizmetler için uygulanması gereken KDV oranında değişim yapıldı. İndirim sayesinde yapılan alımlarda indirimli kısmın işletmeler tarafından iadesi yapılacak. Sıfır olarak belirlenen damga vergisi Resmi Gazete de yapılan açıklama ile yürürlüğe girmiş bulunuyor.

Damga Vergisi İçin Yeni Düzenleme 

Konut sahibi olmak isteyenleri yakından ilgilendiren karar ile konutlarda alınan binde 9,48 oranındaki damga vergisinin ‘sıfır’ olarak düşürülmesi 1 Ocak tarihi sonrasında yapılacak olan inşaat çalışmalarında etkili olacak. Yapının ruhsatının alınması işlemleri sırasında belirlene damga vergisi oranında ödeme yapıldığından yeni düzenleme ile bu ödemenin sıfır oranına çekilmesi sağlandı.

Benzer Haberler
Gayrimenkul Alımı İle Vatandaşlık Kazanmaya İndirim Geliyor

Türkiye'den 1 milyon dolarlık gayrimenkul alanlara Türk vatandaşlığı sağlanan düzenlemede miktarda indirime gidilecek. Dubai'de yapılan Cityscape fuarından yükselen sesler bu konunun üzerinde çalışmalara başlandığını gösteriyor.Habertürk'te yer a..

Ukra City Özyurtlar Holdinge Geçti

Ukra City için son karar verildi ve Özyurtlar Holding güvencesine geçti. Artık Özyurtlar Holding güvencesiyle yatırımcılara sunuluyor. Eski adı Ukra City olan projenin yeni adı Ödül İstanbul olarak değiştirildi. Projenin ev sahipleriyle buluşması i&cc..