Müteahhitten Ev Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Yazar: Hamza Gundogan
 • 13.08.2018
 • 0 YORUM

Hamza Gundogan
hamza@gayrimenkulprojeleri.net

Ev almak için değerlendirilebilecek birbirinden farklı yöntemler vardır. Bunlardan bir tanesi ise müteahhit üzerinden konut sahibi olmak şeklinde karşımıza çıkar. Büyük ve profesyonel inşaat firmaları dışında son dönemde müteahhitlerin oluşturduğu projelerde talep görmeye başlamıştır. Müteahhitten ev alırken nelere dikkat edilmeli? Araştırmasında olanların ise tapu ya da iskan belgesinin olmasına özen göstermelerinde fayda vardır. Bu sayede alınan ev ile ilgili uzun vadede herhangi bir problem yaşanmaz.

Güvenilir Ve Profesyonel Bir İsim Olması Önemli

Her müteahhitten alınan ev kaliteli ve kullanışlı değildir. Bu noktada ise tercih edilen ismin, güvenilir, profesyonel ve popüler olmasına dikkat etmekte yarar vardır. Herkes tarafından bilinen bir müteahhittin projesine dahil olmak, uzun vadede avantajlı bir konut sahibi olunmasına zemin hazırlar.

 • Dolandırıcılık ya da hırsızlık gibi problemlerin yaşanmayacağı isimler ile çalışmak ekonomik anlamda zor durumda kalmamak açısından önemlidir.
 • Bu noktada ev sahibi olmak isteyenlerin detaylı bir şekilde araştırmalarında yarar vardır.
 • Evin ödeme seçenekleri, dairelerin özellikleri ve binada kullanılacak olan malzemeler ile ilgili detaylı bilgi sahibi olmak gerekir.

Böylelikle bütçeye hitap edebilecek, kullanışlı ve konforlu bir ev sahibi olmak mümkündür.

Tapu Kaydının Kimin Üzerine Olduğuna Dikkat

Müteahhit üzerinden ev almak isteyenlerin, tapu kaydının kimin üzerine olduğuna da dikkat etmeleri önemlidir. Tapunun mirasçılar arasında paylaşılmamış ya da ipoteksiz olması, banka kredisi kullanacakların bir problem yaşamadan işlem yapabilmelerine zemin hazırlar.

 • Tapunun önceden kontrol edilmesi ve daha sonrasında sözleşmelerin gerçekleştirilmesi önemlidir.
 • Yine aynı şekilde yeni binadan daire satın almak isteyenlerin iskan raporunun tamamlanmış olmasına da dikkat etmelerinde fayda vardır.
 • İskansız ve tapusuz evler, uzun vadede yatırımcıların ekonomik anlamda zor durumda kalmalarına zemin hazırlar.

Müteahhit tarafından teslim edilen dairelerin genellikle tüm tapu işlemleri tamamlanmış olur.

İnşaat Projesinin Ruhsatının Bulunması Şart

Peşin ödeme dışında, kredi çekerek ev sahibi olmak isteyenlerin, ruhsata dikkat etmeleri gerekmektedir. İnşaat projesi tamamlandıktan sonra belediyeler tarafından kullanılabilmesi adına ruhsat verilir. Ruhsatlı evlere kredi çekmek her zaman daha sorunsuzdur.

 • Ruhsatı olmayan binalar ise henüz kontrol edilmediği için banka kredisinde onaylanmaz.
 • Ev alma konusunda deneyimsiz olanların ruhsat ve iskan durumlarına dikkat etmelerinde fayda vardır.
 • İnşaat ile ilgili tüm evrakların tamamlanması kredi ya da diğer resmi işlemlerde sorun çıkmasını engeller.

Peşinat ve ödeme seçenekleri kaydı: Müteahhitten ev alırken verilen peşinat ve ödemenin nasıl yapılacağı sözleşme içerisinde detaylı bir şekilde açıklanmalıdır. Bu sayede ileriki zamanlarda yaşanabilecek problemleri engellemek mümkün hale gelir.

Detaylı Konut Sözleşmesi 

Detaylı konut sözleşmesi, tüketicilerin ev alırken dikkat edecekleri en önemli unsurlardan bir tanesidir. Müteahhitten ev alırken nelere dikkat edilmeli? Konusunda fikir sahibi olmak adına sözleşmenin detaylandırılmasında yarar vardır. Bu sayede ödeme planı, verilen peşinat miktarı, evin özellikleri, nasıl bir yol izleneceği sözleşme içerisinde en ince ayrıntısına kadar açıklanır. Uzun vadede ödeme ya da ev teslimatı ile ilgili bir problem yaşanması engellenir. Hazırlanan sözleşmeyi her iki tarafında onaylanması geçerli olması adına özen gösterilecek noktalardan bir tanesidir.

Etiketler:
Müteahhitten Ev Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

MAKALE 728X90

Yorum Yap

İstenilen alanları doldurarak haber hakkında yorumunuzu gönderebilirsiniz.

Yorumlar

Bu makale için yapılan 0 yorumu görüntülemektesiniz.